reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel představil Loihi, samoučící se čip

27.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel představil Loihi, samoučící se čip
Intel představil svůj první čip, který by se dal označit jako "neuromorphic computer processor". Stále jde o prototyp zovoucí se Loihi a jeho autoři říkají, že při jeho tvorbě propojili své znalosti z oborů polovodičů, fyziky i biologie. 
"Neuromorfický počítačový procesor" Loihi alespoň již existuje, i když stále ve fázi prototypu a jeho úkolem je napodobovat "neurobiologické struktury", takže prostě a jednoduše mozek. Ten dokáží už dnes do jisté míry napodobovat hluboké neuronové sítě, které mohou fungovat a trénovat s využitím běžného hardwaru jako jakýkoliv jiný software, ale od Loihi lze očekávat, že jejich trénink a provádění bude probíhat právě na hardwarové úrovni.  
 
 
Loihi má být také v porovnání s jiným dostupným hardwarem pro AI extrémně energeticky efektivní čip, a to až tisíckrát v porovnání s typickými systémy, mezi něž lze počítat především GPU. Intel předpokládá, že jeho Loihi bude zvláště efektivní při zpracování vysoce dynamických a nestrukturalizovaných surových dat, jež jsou zaznamenávána při všemožných měřeních. 
 
Další výhodou bude to, že čip samotný bude moci tato data použít k vlastnímu učení a tvorbě logických úsudků, v čemž by se měl časem sám zlepšovat, aniž by bylo nutné jej nějak trénovat jako dnešní AI systémy. Intel uvádí, že už v první polovině příštího roku se první vzorky Loihi dostanou také do předních univerzit a výzkumných zařízení, které se zaměřují na pokročilé systémy AI. 
 
 
Intel o svém čipu mluví jako o síti asynchronních neuromorfických jader, které podporují řadu neurálních topologií a simulují neurony schopné komunikovat s tisícemi dalších kolem sebe. Každé neuromorfické jádro zahrnuje engine pro vlastní trénink, který je programovatelný pro adaptaci celé neurální sítě. Celý 14nm čip se přitom skládá ze 130.000 neuronů, které jsou navzájem propojeny pomocí 130 milionů synapsí. 
 
To je pochopitelně ve srovnání s lidským mozkem jen slabý odvar, však ten obsahuje až 100 miliard neuronů a počet spojení udáváme v číslech s 15 nulami. Jenomže v roce 1984 jsme také měli k dispozici procesor (Intel 286) s cca 130 tisíci tranzistory a dnešní GPU GV100 už jich má přes 21 miliard, tak abychom se za několik let nedivili. Samozřejmě nelze umělý AI systém hodnotit jen na základě srovnání jeho hardwaru s lidským mozkem, ale je zřejmé, kam celý tento trend směřuje.
 
Zdroj: Hexus.net
reklama