reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel koupil NetSpeed Systems, plánuje vlastní "slepence"?

11.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel koupil NetSpeed Systems, plánuje vlastní "slepence"?
Před více než rokem se Intel firmě AMD posmíval, že její procesory EPYC a Threadripper jsou jen slepence bez perspektivy a zázemí. Nyní se už nesměje a akvizicí NetSpeed Systems ukazuje, že možná chystá něco podobného. 
O loňském létě byly procesory EPYC ještě velice čerstvé a nic moc se nevědělo o tom, jak se osvědčí. AMD však díky nim začalo získávat ztracená procenta na serverovém trhu, který předtím v podstatě zcela opustilo a Intel se zprvu bránil i posměšky poukazující na to, že procesory EPYC jsou jen poslepovaná původně desktopová jádra. S výkonem procesorů EPYC to ale není vůbec špatné a co se týče cen, je to ještě podstatně lepší. Může za to právě onen fakt, že je tvoří čtyři menší čipy, jež jsou na výrobu dohromady mnohem jednodušší než velké monolity Intelu. Jejich spojení pak zajistí rozhraní InfinityFabric, které je pro AMD zcela stěžejní. 
 
zaměstnanci firmy NetSpeed Systems
 
Intel přitom nyní akvizoval NetSpeed Systems, jejíž CEO Sundari Mitra se bude zodpovídat přímo Jimu Kellerovi. A jak dobře víme, ten dříve pracoval v AMD, které si jej najalo právě do týmu vyvíjejícího architekturu Zen, takže je samozřejmě s Infinity Fabric dobře obeznámen. 
 
 Sundari Mitra a Jim Keller
 
A čím že se nám to zabývají lidé z NetSpeed Systems? Tato firma založená v roce 2011 vyvíjí IP pro škálovatelné systémy typu network-on-chip a přesně tak by se dalo označit také rozhraní Infinity Fabric. To vše samozřejmě není zárukou toho, že Intel půjde ve šlépějích firmy AMD, ale na základě dostupných informací to může být jeden z logických závěrů. 
 
Zaměstnanci NetSpeed Systems budou od této doby zařazeni do intelovské divize Silicon Engineering Group, kterou vede právě Keller, a budou mít na starosti "vývoj nových produktů pro budoucí řešení", což je tak nějak jasné. A začíná být také jasné, že Intel bude muset architekturu Core ve vlastním zájmu co nejdříve opustit, aby přišel s něčím novým. 
 


reklama