reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu

22.2.2019, Jan Vítek, aktualita
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Pokud byste se tak v brzké době chystali na Mars a jako na potvoru rovnou do oblasti Elysium Planitia, můžete se díky modulu NASA InSight podívat na to, jaké počasí tam aktuálně vládne. Šťoura by mohl namítnout, že tento rok se na Mars nelétá a i při ideálním okénku letu to bude trvat tak půl roku, takže informace o aktuálním počasí je nám na nic i kdyby někdo na Mars vůbec v této době letět mohl, ale my se raději podívejme na to o čem nás InSight může informovat. 
 
 
Modul k tomu využívá své dvě sondy Temperature and Wind for InSight (TWINS) s teploměry a anemometry umístěné nad slunečními panely. Na fotografii nahoře byly vyfoceny ještě v době, kdy měl modul na hřbetě stále svůj hnědý seismograf Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), za nímž pak vykukuje stříbrný ochranný poklop. Mimochodem, první data ze SEIS by měla přijít brzy, zatímco TWINS už byly zkalibrovány a nyní pravidelně posílají příslušné údaje. Stále aktuální jsou zde: 
 
 
 
Vedle teploty a větru dokáže InSight sledovat ještě tlak, což už je práce pro Auxiliary Payload Subsystem (APSS), takže slouží jako kompletní meteorologická stanice (srážky a znečištění sledovat opravdu nemusí, i když vlhkost v atmosféře by možná mohla). Na vloženém přehledu můžete sice vidět jen záznamy teplot, ale pak tu jsou ještě stránky NASA, kde už lze zjistit i přehled o rychlostech větru a tlaku. Máme tu nejen do tabulek zanesená minima, maxima a průměry z posledních dní, ale také grafy. Ty ukazují, že v posledních solech byl vývoj teploty, tlaku a rychlosti větru jako přes kopírák, čili každý den to samé možná až na vítr, který se výrazněji lišil. 
 
Ve dne se tak na Marsu teplota šplhá k nějakým -13 °C, což už není tak extrémní, ale -96 °C v noci už je horší. Rychlost větru v posledních dnech dosáhla v maximu 17 m/s, což by se na Zemi dalo označit za opravdu velice svěží vítr, ale při hustotě atmosféry Marsu to je spíše zanedbatelné. Však InSight také udává tlak kolem 720 Pa a to zdaleka není ani jedno procento běžného tlaku na Zemi. 
 
NASA samotná nyní začíná připravovat také další důležitý nástroj, a sice sondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která by se měla ideálně zavrtat až pět metrů pod povrch. Na to jsem osobně velice zvědavý, zda se to tomuto "mechanickému krtkovi" podaří. 
 
Zdroj: NASA 


reklama