reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hackeři ovládli Live Update firmy Asus a rozeslali na počítače backdoory

26.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Hackeři ovládli Live Update firmy Asus a rozeslali na počítače backdoory
Asus má bezpečnostní problém, na který upozorňuje společnost Kaspersky Lab. Dle ní přitom reakce Asusu nebyla zrovna adekvátní, zvláště když jde o ovládnutí serverů, které rozesílají na počítače s jeho hardwarem automatické aktualizace. 
Věc je celkem jasná. Hackerům se povedlo ovládnout systém softwarových aktualizací firmy Asus pomocí serverů Live Update. Ty mohou počítače s hardwarem této firmy automaticky aktualizovat, takže nebyl problém do systému dodat malware a konkrétněji tedy backdoor, čili software sloužící k zajištění pozdějšího přístupu útočníka, který pak bude moci ovládnout napadený systém a třeba do něj dostat ransomware, software pro těžbu kryptoměn, keylogger či cokoliv jiného. A že šlo o aktualizace z Live Update, ty měly potřebné digitální certifikáty, jako by nešlo o nic špatného. 
 
 
Asus Live Update tak měl minulý rok sloužit alespoň pět měsíců jako platforma pro distribuci malwaru. Dle Kaspersky Lab tak měl přibližně do půl milionu počítačů doputovat Asusem distribuovaný backdoor, ovšem hackeři samotní se pak měli zaměřit jen přibližně na 600 napadených počítačů, přičemž malware měl ke svému cílení využívat předem vybrané MAC adresy, které měl zahashovány přímo ve svém kódu. Na dané počítače pak byl pomocí backdooru poté nainstalován další škodlivý software. 
 
Společnost Kaspersky Lab tvrdí, že útok odhalila letos v lednu pomocí své nové detekční technologie navržené právě pro hledání škodlivého kódu v jinak legitimně distribuovaném softwaru. Firma ještě hodlá později dodat plné technické podrobnosti týkající se celé záležitosti, která už dostala své označení ShadowHammer, a to v dubnu na Security Analyst Summit v Singapuru.
 
Informace firmy Kaspersky Lab potvrzuje také Symantec, jehož ředitel skupiny Security Technology and Response uvedl, že mají zachycen malware putující přímo ze serveru Asus Live Update. 
 
Ve firmě Kaspersky tak tuto věc odhalili na konci ledna a krátce nato byl o ní informován sám Asus a 14. února se také sešli zástupci obou firem. Kaspersky Lab nicméně tvrdí, že Asus o celou věc spíše nejevil zájem a od té doby ani na bezpečnostní riziko nijak neupozornil své zákazníky. Dokonce se měl jeden z očividně napadených certifikátů používat ještě měsíc poté, co byl Asus o věci informován a dva takové certifikáty dosud nebyly zneplatněny, takže se stále ještě dají zneužít. 
 
Asus byl přitom už v roce 2016 vyšetřován Federální obchodní komisí kvůli svému značně laxnímu přístupu k zabezpečení svých routerů, cloudových úložišť nebo aktualizačních nástrojů pro firmware. V ohrožení byla data zákazníků a Asus dle FTC o bezpečnostních problémech sám věděl přinejmenším rok, než se rozhodl je odstranit a informovat své zákazníky, čímž ohrozil téměř milion amerických provozovatelů jeho routerů. Asus tehdy ukonejšil FTC tím, že souhlasil s vytvořením bezpečnostního programu, který bude moci být po dobu příštích 20 let nezávisle auditován. 
 


reklama