reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Google bude dále pracovat s armádou, ale ne na zbraních

8.6.2018, Milan Šurkala, aktualita
Google bude dále pracovat s armádou, ale ne na zbraních
Google oznámil, že ukončí spolupráci na kontroverzním vojenském projektu Maven. Také zmínil, že vytvoří nový etický kodex pro budoucnost jeho AI. Jak se dalo čekat, spolupráci s armádou nevylučuje, jen to nebudou zbraně.
Před pár dny se společnost Google rozhodla ukončit spolupráci na vojenském projektu Maven, který vyvolal obrovskou vlnu nevole mezi veřejností i vlastními zaměstnanci. Okolo 4500 z nich podepsalo petici proti spolupráci s armádou a desítky zaměstnanců dokonce daly výpověď. Google tak spolupráci na Mavenu ukončí v příštím roce a zároveň vyhlásil, že vydá aktualizované stanovisko k jeho snahám o vývoj umělé inteligence. Jak se dalo čekat, lukrativní vojenský trh si Google opravdu nechce nechat ujít, vyhne se však některým kontroverzním oblastem.
 
Umělá inteligence
 
zdroj: pixabay.com, public domain
 
V nových stanovách jsou čtyři body, které se zmiňují o tom, do kterých oblastí nebude Google nasazovat svoje AI systémy. Předně to jsou technologie, které by mohly způsobit nějaké škody. Nicméně Google zároveň hovoří o tom, že v případě možnosti vzniku nějaké materiální újmy bude pokračovat ve vývoji, pokud zisk velmi výrazně převáží risk a současně budou implementovány potřebné bezpečnostní pojistky.
 
Za další nebude spolupracovat na vývoji zbraní nebo jiných technologiích, které budou lidem přímo způsobovat zranění. Za třetí a za čtvrté nebude vyvíjet umělou inteligenci pro sledování, které by překračovalo mezinárodně uznávané normy a technologie, které by odporovaly mezinárodně uznávaným lidským právům.
 
Naproti tomu se chce soustředit na vývoj takových systémů, ze kterých bude společnost profitovat, které nebudou vytvářet nebo podporovat předsudky, budou bezpečné (v případě rizikových nasazení mají mít již zmíněné bezpečnostní pojistky a jejich funkce má být monitorována), budou zachovávat soukromí a podobně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama