reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EVGA Roboclocker: tekutý dusík v novém stylu extrémního chlazení

5.6.2018, Jan Vítek, aktualita
EVGA Roboclocker: tekutý dusík v novém stylu extrémního chlazení
Chlazení pomocí tekutého dusíku či ještě lépe helia probíhá obvykle s využitím měděných výparníků, do nichž se tyto zkapalnělé plyny nalévají. Jde o mimořádně nepraktickou záležitost, respektive šlo. Nyní je tu EVGA Roboclocker.
EVGA tak ukázala nový způsob, jak využít tekutý dusík pro chlazení počítačových sestav. Ten se obvykle lije do měděných válců, které odvádějí teplot z výkonných komponent (procesory, GPU, RAM) a z nich se postupně odpařuje. Je tak nutné jej neustále dolévat a také se vypořádat s námrazou tvořenou ze zkondenzované vlhkosti okolního vzduchu. Tento způsob se tak používá pouze v pokusech o extrémní přetaktování komponent, kdy se tvoří rekordy.
 
 
Společnost EVGA se ale zaměřila na to, zda nepůjde vytvořit nějaký lepší, respektive snadněji použitelný systém využívající tekutý dusík. Je naprosto zřejmé, že se z toho nemůže stát chlazení pro běžné uživatele, a to už jen proto, že je stále zapotřebí mít k dispozici nádrž s tekutým dusíkem a stále je třeba se vypořádat s dopadem teplot hluboko pod bodem mrazu. Oproti klasickému využití tekutého dusíku ale tento systém vypadá mnohem vyspěleji a v podstatě jde o variaci na All in One vodní chladiče s uzavřeným oběhem. 
 
 
Název chladicího řešení EVGA Roboclocker vychází z toho, že jde o zautomatizovaný systém, který navíc už měl pod rukama profesionálních overclockerů KINGPINa a TINa zlomit pět světových rekordů v testech 3DMark Fire Strike a Time Spy. 
 
Roboclocker má být přitom založen na nápadu zmíněných overclockerů, přičemž TIN měl vytvořit první fungující prototyp, který ještě nebyl zautomatizovaný. Využil prý přitom ovládací panel z automatu s původní hrou Mortal Kombat, či alespoň to říkají dostupné informace. 
 
Poté už bylo na čase systém zautomatizovat a ponechat na samotném počítači, aby si jej řídil. Jde především o přísun čerstvého tekutého dusíku, který je na rozdíl od chladicího média v uzavřených systémech vodního chlazení postupně spotřebováván, ale oproti klasickému způsobu jej v okolním vzduchu mizí mnohem méně. Systém je tak na provoz levnější, což by mělo mít smysl především v případě využití tekutého helia, které je oproti dusíku mnohem, mnohem dražší. 
 
EVGA nyní chce svého Roboclockera vyvíjet dále, aby se z něj v podstatě stal plug-and-play systém. Je tak možné, že se jeho další verze opravdu objeví na trhu. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama