reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane

7.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Slovní přestřelka mezi Elonem Muskem a 64letým britským záchranářem Vernem Unsworthem, je u konce. Vše začalo v létě 2018, kdy v thajské jeskyni uvízl dětský fotbalový tým a na jejich záchraně se podílel Unsworth, přičemž ruku k dílu chtěl přiložit i Elon Musk, který nechal sestrojit speciální ponorku pro vyproštění. Unsworth se k Muskově ponorce vyjádřil, ať si ji "strčí někam", načež Musk označil Unswortha na Twitteru i v e-mailovém rozhovoru za podezřelého týpka, "pedo guy" a toho, kdo znásilňuje děti. Záchranář tak Muska zažaloval a soud se konal v průběhu tohoto týdne.
 
Elon Musk
 
Jako odškodnění za poškození dobrého jména požadoval Unsworth 190 mil. USD. Soud však tentokrát dal za pravdu Elonu Muskovi a jeho právníkům. Ti tvrdili, že tato prohlášení byla jen prostými urážkami v rámci konverzace, ale nikoli konstatování faktů a neměla být brána vážně. Tedy stejně, jako když někdo někomu řekne, že je idiot, obvykle tím nemyslí fakt, že má dotyčný opravdu IQ pod 35. Toto se snažili podtrhnout zavedením konceptu JDART (Joke, Delete, Apology, Responsive Tweets), tedy jako pronesení špatného vtipu, jeho smazání, omluva a následné tweety uvádějící vše na pravou míru. Podle toho mělo být dle právníků jasné, že nešlo o obvinění a konstatování faktu.
 
Elon Musk se za svůj tweet omluvil už dávno a zopakoval to i u soudu, kde sám přiznal, že přestřelil. Výrok poroty poslat slovy, že "jeho důvěra v lidstvo byla obnovena". Unsworth pochopitelně z výroku nebyl nadšený, ale řekl, že respektuje rozhodnutí poroty, děkuje soudu za rozsudek a pochválil i svůj tým právníků. Tento soud zároveň pomáhá dosáhnout zajímavého precedentu. Na jednu stranu ukazuje, že člověk nemusí být až tak hyperkorektní a dávat tak velký pozor na to, co řekne na sociálních sítích. Na druhou stranu ale i dle Unswortha může být snazší o někom jiném prohlásit vymyšlené nepravosti a pomluvy, přičemž za to nebýt stíhán, pokud se to shodí na "vtip" a dotyčný se s tím musí smířit.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama