reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EK chce uzákonit obsahové kvóty pro Netflix, Amazon a další

4.9.2018, Jan Vítek, aktualita
EK chce uzákonit obsahové kvóty pro Netflix, Amazon a další
Roberto Viola, který v Evropské komisi vede oddělení starající se o regulaci komunikačních sítí, mluví o prosincovém schválení nového zákona, dle nějž budou muset streamovací společnosti nabízet povinný podíl lokálního obsahu. 
Zákon se tak bude týkat společností jako Netflix a Amazon, které budou muset nabídnout takové knihovny, v nichž bude alespoň 30 procent obsahu lokálního. Lokální obsah je definován jednoduše tak, že jde o produkty a zboží vytvořené z lokálních zdrojů dané země, v níž jsou nabízeny, ovšem v tomto případě se to má týkat celé EU, čili půjde o evropský obsah, ne striktně a odděleně německý, francouzský, český, atd. Čili v tomto případě jde o audiovizuální obsah a Roberto Viola z Evropské komise říká, že v prosinci daný návrh zákona projde hlasováním. 
 
 
Nejde však pouze o procentuální zastoupení lokálního obsahu v nabídce streamovacích společností, ale také o to, aby ten byl v souladu se svým zastoupením také nabízen, čili aby nebyl zastrčen někde v koutě, zatímco by byl propagován jiný obsah. Viola také prozradil, že pokud tento zákon vstoupí v platnost, bude muset být zohledněn streamovacími službami ve všech 28 členských zemích EU, a to ve lhůtě 20 měsíců. 
 
Navíc, co se týče dalších budoucích opatření, jednotlivé země budou moci danou minimální kvótu zvednou ze 30 procent na 40 a také si budou moci zavést další vlastní požadavky a pravidla. Například Německo si už takové chystá, a to v podobě příplatku k předplatnému, z nějž se bude plnit národní fond podporující lokální produkci. 
 
Nicméně Roberto Viola také uvedl, že co se týče společnosti Netflix, ta už se v Evropě blíží 30 procentům lokálního obsahu a v říjnu se chystá zveřejnit materiály, v nichž se dočteme, jaké procento Evropského obsahu je nabízeno na různých streamovacích platformách. 
 
Nakonec mluvil také o tom, co bylo označeno za "value gap". Jde prý o paradox digitálního světa, v němž distribuční platformy získávají z tržeb větší podíl a samotní autoři obsahu mají méně. Právě tento paradox měla vytvořit moderní internetová doba. Nu, rozmlouvat mu to nebudeme, ale osobně bych se opravdu zdráhal označit rozmach Internetu za počátek nenažraného počínání nakladatelů. 
 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama