reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvě soukromé čínské firmy letos poletí do vesmíru, Izraelci zase brzy na Měsíc

30.1.2019, Jan Vítek, aktualita
Dvě soukromé čínské firmy letos poletí do vesmíru, Izraelci zase brzy na Měsíc
Vesmír se v posledních letech stále více stává kolbištěm i soukromých společností. My obvykle mluvíme o těch amerických, ovšem letos se chystají vypustit své rakety do vesmírného prostoru i dvě čínské a pak tu máme navíc i Izraelce. 
Co se týče čínských soukromníků, jde o společnosti OneSpace a iSpace, které chtějí ještě v první polovině tohoto roku vykonat přímo orbitální zkoušky svých raket. OneSpace má připravený čtyřstupňový model OS-M, který patří s výškou 19 metrů spíše mezi menší rakety a schopna bude vynášet náklad 205 kilogramů na nízkou orbitu a 73 kg na SSO, čili heliosynchronní dráhu, na níž je objekt neustále osvětlen Sluncem. Zatím není jasné, co tato první raketa ponese a zda vůbec něco užitečného. 
 
raketa OneSpace OS-M
 
Společnost OneSpace má možnost být vůbec první čínskou soukromou společností, které se podařilo dosáhnout oběžné dráhy a být ve svém testu úspěšnou. To i proto, že další čínská firma Landspace svůj test v říjnu minulého roku pokazila. Třetí stupeň její rakety selhal a náklad spadl do Indického oceánu. Landspace se svých snah nevzdává, ale další raketu si připravuje až na rok 2020. 
 
OneSpace i iSpace už mají za sebou úspěšné suborbitální testy, které obě firmy provedly během loňského září. iSpace využila raketu Hyperbola-1Z a OneSpace pak OS-X1. 
 
Co se týče právě firmy iSpace, ta hodlá v brzké době vypustit raketu Hyperbola-1 se třemi stupni s tuhým palivem a konečným čtvrtým s kapalným palivem. Výška rakety je 20 metrů a průměr 1,4 metru. Startovat bude s celkovou hmotností 31 tun, aby mohla na SSO do výšky 700 km dopravit maximálně 150 kg. 
 
 
Nakonec tu máme izraelskou firmu SpaceIL, která se účastnila právě už závodu Lunar X Prize. Ten byl nakonec zrušen, ale nejen SpaceIL pokračuje ve svých snahách dál a jde o neziskovou organizaci financovanou soukromníkem a podporovanou izraelskou vládou. 

Přistávací modul na lodi Beresheet má už během února startovat na palubě rakety Falcon 9, takže s jeho vynesením do vesmíru by neměl být problém, ale cesta k Měsíci a přistání už bude na Izraelcích a pokud se jim to povede, budou vůbec první, kterým se to jako soukromníkům podařilo. 
 
Modul firmy SpaceIL ponese především tři malé disky, které obsahují digitální soubory obsahující izraelskou deklaraci nezávislosti, národní hymnu, písně v hebrejštině, židovské modlitby, malby izraelských dětí, národní vlajku, kopii Starého zákona a vybraných literárních děl izraelských autorů, atd. 
 
Modul s disky tak zůstane na měsíčním povrchu jako časová kapsle, takže Izraelci si snad vybrali vhodnou technologii k tomu, aby data na discích vydržela čitelná, i když jde samozřejmě spíše o gesto národní hrdosti. 

 


reklama