reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dohodu o ochraně zákazníků i před vládami podepsalo 34 společností

20.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Dohodu o ochraně zákazníků i před vládami podepsalo 34 společností
Dohodu známou jako Cybersecurity Tech Accord podepsalo celkem 34 společností, mezi nimiž nechybí jména jako Microsoft, Facebook, Cisco, Nokia a Oracle. Představovat má novou éru ochrany zákazníků ze strany korporací, a to i před vládami. 
Nové dohodě se také přezdívá "digitální Ženevská úmluva" a měla by zajistit především ochranu nás, zákazníků. Nejzajímavější na ní je pak asi to, že se celkem 34 společností zavázalo, že nás budou chránit také před kyberútoky ze strany vlád zemí světa, i když ochrana to bude spíše pasivní. Jde tak o to, že společnosti se do takových útoků nezapojí, vědomě je neumožní a podřídí tomu i své produkty. 
 
 
Celá myšlenka za dohodou je veřejně slíbit "odhodlanost všech podepsaných společností ochraňovat a posilovat pozici občanů v online světě a zároveň vylepšit zabezpečení, stabilitu a houževnatost kyberprostoru".
 
Společnosti se také tímto snaží distancovat od všech forem centralizované vládní moci a svým zákazníkům se ukázat v novém světle. Zároveň hodlají koordinovaně reagovat na budoucí bezpečnostní hrozby, což jsou třeba globální útoky ransomware WannaCry. Prezident Microsoftu Brad Smith tak zvláště zmínil útoky ransomware v minulém roce, které dle něj ukázaly, že zabezpečení kyberprostoru nezávisí a nemůže záviset pouze na jedné firmě. Postarat se o to musí všechny. 
 
 
Zatím tak jde pouze o úmluvu, po níž ale budou muset následovat nějaké konkrétní kroky, o čemž se zatím jen mluvilo a to dosti obšírně. Uvidíme tak, co pro to společnosti ABB, Arm, Cisco, Facebook, HP, HPE, Microsoft, Nokia, Oracle, Trend Micro a další udělají. Mluvilo se o pomoci firmám zabezpečit své systémy nebo o rozšiřování spolupráce pro lepší a pohotovější odpověď na nové hrozby. 
 
Firmy k tomu mají dobrou motivaci, neboť se předpokládá, že kyberútoky přinesou do roku 2022 celosvětové škody na ekonomice rovnající se 8 bilionům dolarů. Jde skutečně o celkovou škálu kyberútoků, které mohou ničit malé firmy, ohrožovat pacienty nebo narušovat běh státních služeb. 
 


reklama