reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Corsair představuje AX1600i jako "světově nejúžasnější zdroj"

9.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Corsair představuje AX1600i jako "světově nejúžasnější zdroj"
Zdroje dnes už nejsou tak zajímavé téma jako v minulosti, ale pokud se objeví novinka, kterou její výrobce označuje za "světově nejúžasnější zdroj", musíme zpozornět. Nabídne snad něco opravdu nového, nebo jde jen o levnou snahu přitáhnout pozornost?
Corsair si tak je svým zdrojem AX1600i velice jistý a my se podíváme na to, zda má proč být. Předem je třeba říci, že starší model AX1500i tím ztrácí své výsadní postavení jako to nejlepší, co Corsair dokáže nabídnout, a to snad ne pouze proto, že nový model poskytuje o 100 W energie navíc. 
 
 
Corsair uvádí, že nový AX1600i je lepší v několika podstatných věcech, což je energetická efektivita, rušení, kolísání v síle proudu i v regulaci napětí, což se snaží ukázat v následující tabulce. Dle ní by měl být AX1600i ve společnosti "standardních" zdrojů přinejmenším polobůh, ale je jasné, že tato tabulka má k opravdové výpovědní hodnotě velice daleko.
 
 
To se raději podívejme na konkrétní specifikace, které se nového zdroje týkají. Ty nám prozradí jednak rozměry a hmotnost, dle nichž nejde o žádného střízlíka a pak se také dozvíme o chlazení pomocí 140mm ventilátoru, který při nízké zátěži bude vypnutý a pak tu máme i informace o dostupných konektorech. 
 
 
Výrobce se dále chlubí použitím GaN (nitrid gallitý) v tranzistorech zdroje (tzv. Totem-pole PFC GaN tranzistory), a to namísto klasických křemíkových tranzistorů, které umožní docílit toho, aby celý návrh a ve výsledku i zdroj byl menší (samy jsou menší než Si tranzistory), ale především mají nižší odpor, vyšší rychlost přepínání a nižší kapacitanci. 
 
 
Co se týče výsledné efektivity, pak pokud má být AX1600i tím nejlepším, je zřejmé, že musí splňovat specifikace 80 PLUS Titanium s efektivitou přes 94 procent. Slibuje také vysoce stabilní dodávky energie napříč celým svým výkonnostním spektrem a využívá individuální DC-DC regulaci napětí pro 3,3V, 5V a 12V větve a kvalitní čtyřvrstvý plošný spoj slibující nižší odpor a poklesy napětí. Proti rušení a kolísání pak bojuje také optimalizace vodivých cest v plošném spoji a "pokročilé filtrovací techniky". 
 
 
Z poskytnutého grafu je pak vidět, že efektivita zdroje je nejvyšší při cca 40% zatížení, ale přinejmenším to je 92 procent. Právě díky tomu je možné docílit pasivního chlazení až do zátěže 640 W, takže AX1600i by dokázal provozovat i slušně výkonnou sestavu bez zapojení svého ventilátoru. Samozřejmě však nemá cenu kupovat 1600W zdroj pro běžný počítač, který si nevezme ani polovinu z toho. 
 
Corsair nezapomněl ani na svou technologii Link propojující různé hardwarové komponenty pro jejich ovládání a sledování kondice, což zahrnuje i možnost výstupu měřených hodnot třeba do tabulky Excelu. V možnostech je také přepnout zdroj z jednovětvového na vícevětvový režim. 
 
Corsair AX1600i je dostupný okamžitě a nahradit má starší AX1500i i svou cenou, která tak byla stanovena na 450 USD. U nás přitom AX1500i stojí něco málo přes 11.000 Kč.
 
 
Zdroj: Corsair


reklama