reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co možná ještě nevíte o Raspberry Pi

12.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Co možná ještě nevíte o Raspberry Pi
Redaktor Tom's Hardware zpovídal tvůrce konceptu Pi a aktuálního CEO Raspberry Pi Trading, jímž je Eben Upton. Můžeme se tak dozvědět řadu nových věcí o samotných Raspberry Pi a vedle nich i to, proč šéf Googlu Uptona nazval idiotem. 
Raspberry Pi vznikly podobně jako školní počítače v 80. letech kvůli tomu, aby vyvolaly zájem britských studentů o počítačové vědy. Británie z toho dříve velice těžila, však na její půdě vzniklo i mnoho velice úspěšných herních studií, ale tyto časy už pominuly. Počítače Raspberry se však od doby svého nesmělého začátku staly celosvětovým a často napodobovaným fenoménem, takže už dávno nejde jen o britské školství. 
 
 
Co se týče výkonu, pro nadaci Raspberry je důležitější nabídnout nízkou cenu než výkonný hardware a právě k tomu Uptona přivedlo ani ne minutové setkání se šéfem Googlu, Ericem Schmidtem. Ten se dozvěděl o plánu na Raspberry Pi 2, který bude výkonnější a dražší. Ve své reakci nazval Uptona idiotem (samozřejmě nevážně) a poradil mu, že když má na výběr, ať dělá raději levnější, byť celkově slabší produkt, protože to lidé opravdu chtějí. Upton jel domů a nový Pi 2 přepracoval, aby mohl být prodáván za stejnou cenu jako původní model. 
A proč se vůbec ještě vyrábí a prodávají staré modely? Jde především o zákazníky z průmyslu, kteří mají o staré verze stále zájem, protože na nich mají založeny vlastní produkty a přechodem na novější verzi by nic nezískali, leda starosti. Proto je prý označení End of Life (EOL) v nadaci Raspberry považováno za sprostý výraz, i když v některých případech se tomu nedalo vyhnout, a to když některý z dodavatelů přestal vyrábět potřebné komponenty (Wi-Fi adaptér). 
 
Přišlo téma také na vypínač a proč jej počítače Raspberry nemají. Upton si myslí, že většina lidí by jej stejně nevyužívala a podobné je to s AD (analog-digital) konvertorem. A co podpora Windows? Využít se může sice Windows 10 IoT Core, ale desktopové Windows 10 v jakékoliv verzi ne, přičemž Upton by to uvítal, ale blíže se k tomu nevyjádřil s tím, že se snaží být především platným členem open-source komunity. 
 
Obává se Raspberry konkurence? Na trhu je řada klonů, ovšem Upton žádný z nich nepovažuje za ohrožující a má naopak radost, že jeho produkt je stále brán jako etalon, který udává krok a tvoří celou kategorii. Nakonec přišla otázka na emulaci starých počítačů a konzolí (RetroPie), což Upton samozřejmě rovněž vítá, ale s varovným prstem, aby lidé nepirátili staré hry. Zároveň ale odmítá dávat rovnítko mezi emulátory a pirátství, jak někteří dělají, ostatně i on sám pro zábavu píše nové programy pro Amigu, které pak běží emulované na Raspberry. 
 


reklama