reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čínská SMIC brzy začne s výrobou 14nm procesem a plánuje 7nm EUV

11.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Čínská SMIC brzy začne s výrobou 14nm procesem a plánuje 7nm EUV
Čínská společnost SMIC se brzy zařadí mezi nejvýznamnější výrobce čipů, alespoň dle vyspělosti svého procesu. Dosáhla již vysoké výtěžnosti svého 14nm procesu, a tak se chystá s jeho pomocí v této polovině roku spustit produkci. 
SMIC je největší čínský výrobce počítačových čipů, takže není divu, že právě on se chystá spustit výrobu pomocí 14nm procesu FinFET. Učiní tak sice mnohem později, než firmy Intel, TSMC, Samsung či GlobalFoundries nabídly své 14/16nm procesy FinFET, ale i dnes jsou 14nm produkty stále aktuální. Především ale tato firma pracuje i na dalších procesech, a to konkrétně na 10nm i na 7nm s EUV. Dá se tak říci, že se tím posunuje na pozici, kterou firma GlobalFoundries loni v létě opustila, když ohlásila, že ruší plány na vývoj 7nm technologie. 
 
 
Je to tak dobrá zpráva, neboť bez SMIC by na špičce mezi světovými výrobci čipů zůstal už jen Intel, Samsung a TSMC, přičemž pouze TSMC je z nich jediný opravdový smluvní výrobce, na jehož služby především se nyní budou spoléhat i firmy AMD a NVIDIA. Zda jim ale dokáže někdy v budoucnu posloužit právě i SMIC, toť otázka. 
 
Aktuálně SMIC plánuje výrobu 14nm SoC pro chytré telefony, což už je reálné díky dosažení 95% výtěžnosti daného procesu. SMIC je bude vyrábět ne pro sebe, ale pro jistého zákazníka, jehož jméno se ale nedozvíme. Mohl by to být HiSilicon, Qualcomm či Fingerprint Cards.
 
Společnost SMIC tak má už k dispozici moderní proces, ale její výrobní kapacity jsou v porovnání se známými společnostmi jen malé. Aktuálně má k dispozici dvě továrny pracující se 300mm wafery (plus další provozy pro 200mm wafery), které využívaly 28nm technologii. Nyní tak budou pracovat i se 14nm FinFET.
 
Ve výstavbě je ovšem nová velká továrna, která představuje investici 10 miliard dolarů a právě ta bude klíčová pro přechod ke 10nm a pak i ke 7nm procesu. Do konce roku 2021 chce SMIC dostat výrobu v této nové továrně na kapacitu 70.000 waferů měsíčně, takže s ohledem na tyto plány opravdu je třeba se SMIC vážně počítat do budoucna. Ostatně je to (pochopitelně) firma, kterou přímo podporuje čínská vláda, a to v rámci svého ambiciózního plánu Made in China 2025. Ten v tomto případě znamená dosažení 70% soběstačnosti Číny při výrobě počítačových čipů. Zda se to podaří, o tom analytikové zatím spíše pochybují a mluví o tom, že i v roce 2025 bude většina čipů pro Čínu vyráběna za jejími hranicemi. 
 
 
Zdroj: Anandtech


reklama