reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína má systém k rozpoznání tváří 1,8 miliardy lidí

17.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Čína má systém k rozpoznání tváří 1,8 miliardy lidí
Čína využívá obrovský systém rozpoznávání tváří s opravdu hodně rozsáhlou databází lidí. Ta už dnes čítá přes 1,8 miliardy obličejů včetně cizinců a za dobu své činnosti pomohla dopadnout několik stovek hledaných zločinců.
V zájmu vyšší bezpečnosti se rozmáhají bezpečnostní kamery a inteligentní software, který dokáže jejich obraz strojově zpracovávat. Není v lidských silách vše monitorovat a Čína to moc dobře ví. Taková Šanghaj má přes 24 milionů obyvatel a lidské síly už na zajišťování bezpečnosti a kontroly přestávají stačit. Zhu Long z Yitu Technologies se rozpovídal o jejich systému, který je v Číně používán a je to už docela vyvinutý "Big Brother".
 
Čínská vlajka
 
Systém nazvaný Dragonfly Eye s umělou inteligencí, který je už nějakou dobu používán, obsahuje 1,8 miliardy obličejů- Mezi nimi jsou i tváře cizinců, které byly vyfoceny např. na letištích nebo přístavech. Takto se zde dostalo zhruba okolo 320 milionů záznamů. Data ze systému se zpracovávají ve více než 20 úřadech a je v něm zapojeno okolo 150 bezpečnostních systémů. Velmi se osvědčil např. v metru v Šanghaji, kde běží od ledna. Už během prvního dne nasazení identifikoval v systému metra jednoho z hledaných lidí, dal vědět policii, která jej následně zatkla. Od té doby se v systému metra podařilo najít 567 hledaných osob.
 
Zdaleka to není jediné místo, kde se systém využívá. Ve městě Sia-men se snížil počet krádeží v autobusech o 30 %, několik podezřelých bylo zadrženo i během summitu G20 v roce 2016. Na druhou stranu vzhledem k čínskému režimu, který chce mít své obyvatelstvo naprosto pod kontrolou, může až mrazit po zádech z toho, jak se bude vyvíjet budoucnost. Každý jen trochu nepohodlný člověk bude velmi snadno k nalezení a bez větších problémů polapitelný. Se svobodou to tu bude patrně čím dál horší. Kamery jsou totiž všude.
 
Zdroj: scmp.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama