reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína hlásí, že má silné důkazy o cenové dohodě mezi firmami Samsung, SK Hynix a Micron

21.11.2018, Jan Vítek, aktualita
Čína hlásí, že má silné důkazy o cenové dohodě mezi firmami Samsung, SK Hynix a Micron
Čínské úřady už řadu měsíců provádí vyšetřování společností Samsung, SK Hynix a Micron. Z toho je samozřejmě na sto honů cítit politika a snaha prosazovat vlastní zájmy, ovšem je pravda, že tyto firmy si nevyslechly obvinění jen v Číně. 
Samsung, SK Hynix a Micron ovládají drtivou většinu trhu s paměťmi DRAM a ještě v době, kdy měly společně výrazně nižší podíl, byly společně s jinými usvědčeny z kartelové dohody. Jejím účelem bylo uměle udržovat ceny pamětí na vysoké úrovni a to samé podezření se objevilo i nyní. Ostatně všichni dobře víme, že ceny pamětí se v roce 2016 najednou vyhouply nahoru, dostaly se v případě koncových částek za DDR4 na dvojnásobek a velice dlouho se držely na této úrovni. Zbytek ale musí dokázat úřady a my už řadu měsíců víme o probíhajícím vyšetřování v Číně.
 
 
Stejně tak ale velice dobře víme to, že Čína se aktuálně velice snaží zprovoznit vlastní továrny pro výrobu DRAM a že s jejími úřady válčí Micron, který obvinil firmu Fujian Jinhua Integrated Circuit Company z krádeže duševního vlastnictví. To se neobešlo bez reakce v podobě zákazu prodeje některých produktů Micronu v Číně, následně jsme se dozvěděli o zákazu vydaném americkými úřady ve snaze zabránit firmě Jinhua ve vybavení svých továren potřebnými zařízeními pro výrobu čipů a nakonec se ozvala samotná Jinhua, která rezolutně popřela, že by Micronu cokoliv ukradla.
 
Je tak jasné, že v tomto případě někdo lže, a tak je otázka, zda můžeme vůbec čínským vyšetřovatelům věřit, že našli závažné důkazy proti společnostem Samsung, SK Hynix a Micron. Jak už ale bylo řečeno, tyto firmy neobviňuje pouze Čína, nicméně právě té se taková věc může velice hodit. 
 
V Číně daným společnostem hrozí pokuta ve výši 2,5 miliardy dolarů, což někteří analytici označují za součást obchodní války s USA. Mezitím se také firmy Samsung a SK Hynix ozvaly s tím, že se čínské firmy pokusily získat know-how průmyslovou špionáží. Obrázek si tak můžeme udělat sami. 
 
 
Je třeba ale dodat, že ceny pamětí DDR4 na trhu už dávno nejsou tak špatné, jak bývaly. Zvláště během posledních měsíců v řadě případů výrazně spadly a i když to stále nejsou částky z první poloviny roku 2016, už to vypadá mnohem veseleji. Nicméně za to můžeme vděčit především Intelu a jeho neschopnosti uspokojovat poptávku po svých procesorech. 
 
Zdroj: Financial Times via techPowerUp


reklama