reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla

19.1.2018, Jan Vítek, aktualita
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
Průhledné solární články by mohly především z výškových budov ve městech vytvořit celé sluneční elektrárny, ale existuje i jiný způsob pro využití sluneční energie, který by se možná mohl s články doplňovat. K zahození totiž není ani teplo především z infračerveného záření slunce, které mohou sbírat železné nanočástečky pro další využití. 
 
 
Na to se zaměřeli němečtí inženýři z Friedrich-Schiller-Universität Jena, kteří mluví o "chytrých oknech", i když to spíše jen proto, že dnes se slovem chytrý označuje v podstatě cokoliv, co není úplně obyčejné. Jde o skla, která mohou měnit svou průhlednost a sbírat teplo pro různé využití. Jde tak o obdobu elektrochromatických oken, jež ale obvykle končí právě tím, že mění svou průhlednost, aby mohla stínit interiér před příliš silným slunečním světlem. 
 
Na německé univerzitě byl vyvinut design Large-Area Fluidic Windows (LaWin), který využívá tekutinu s železnými částečkami uzavřenou v kanálcích uzavřených ve skle. Po "zapnutí" okna, respektive jeho elektromagnetů, se kanálky zaplní železnými částečkami, které je zneprůhlední a sbírají teplo. Možné také je okno zcela zneprůhlednit tak, že nepropustí žádné viditelné světlo. 
 
 
Toto teplo může být odváděno mimo okno, a to pomocí tepelné pumpy a pak může posloužit k výrobě energie nebo jednodušeji k ohřevu vody. Pak samozřejmě závisí na tom, jaká je k dispozici plocha oken a kolik je v dané oblasti slunečních dní v roce, takže si vystačíme pouze s tím, že v budovách se skleněnou fasádou může tato technologie dramaticky snížit náklady na energie.  
 
Navíc je možné panely LaWin využít v aktuálních provozech pro výrobu oken. Pracuje se na ní od roku 2015 a financování zajišťuje Horizon 2020 Programme Evropské unie a díky těmto prostředkům se snad dosáhne toho cíle, že se výsledné produkty dostanou na trh už v nadcházejícím roce. Nejdříve ale pravděpodobně půjde o výbavu pro kancelářské budovy než o něco, co si budeme moci instalovat do obytných domů. 
 


reklama