reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Belgičané přišli o placené loot boxy v titulu EA FIFA Ultimate Team

1.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Belgičané přišli o placené loot boxy v titulu EA FIFA Ultimate Team
Belgie byla jednou z mála zemí, která začala v minulém roce opravdu řešit problém s placenými loot boxy spojenými s hazardem. Důsledkem je nyní i to, že EA souhlasila s tím, že FIFA v belgické verzi nebude nic takového obsahovat. 
Vše to odstartovalo pozdvižení kolem jiného titulu firmy Electronic Arts, a sice Star Wars Battlefront II. To už dávno utichlo a loot boxy samotné se už také moc neřeší. Vývojáři se jednak víceméně uklidnili a už se nesnaží zkoušet, kam až si mohou dovolit zajít a herní komunita se zase změnila a smířila se s tím, že mnohé AAA tituly už nejsou jako dříve. Odehrávají se na síti, vývojáři průběžně připravují nový obsah či různé události pro udržování zájmu hráčů a zkouší různé nabídky, skrz něž mámí další peníze formou mikrotransakcí. 
 
 
Pak tu jsou ale ještě třeba sportovní hry, a to slavné série jako NHL, Madden nebo právě FIFA a ta je pro Electronic Arts přímo zlatý důl, což je dané už celosvětovou popularitou hry zvané fotbal. Mnozí lidé mají zájem kompletovat si virtuální sbírku svých fotbalových hrdinů a jsou tak ochotni za to platit, přičemž Belgie měla problém především s mechanismy, které jsou s tím spojeny a které odpovídají hazardním praktikám. 
 
 
Jde prostě o loot boxy, které si můžeme kupovat za tvrdou měnu a zkoušet, jaké budeme mít štěstí. Princip je v podstatě stejný jako při hraní u výherního automatu, neboť tam také neustále zkoušíme, co nám štěstěna přinese a zda to bude nula-nula-nic nebo BAR-BAR-BAR. V případě FIFA Ultimate Team jde ale o kartičky s hráči a dá se říci, že tento hazard lze lépe pochopit než třeba protáčení loot boxů ve hrách jako Quake Champions.
 
Ve FIFA získáme kartičky s konkrétními světovými hráči, které fanoušci fotbalu dobře znají. V případě zmíněné hry to mohou být třebas unikátní součásti výstroje, u níž může být těžko k pochopení, čím je vůbec unikátní, když jde třeba jen o kosmetický doplněk. O to návykovější ale může být právě hra jako FIFA Ultimate Team, což by bylo celkem i v pořádku, kdyby to však nelezlo do peněz i těch lidí, kteří si je zatím sami nevydělávají a neznají jejich hodnotu. 
 
Dlouhodobý postoj firmy EA je prostě takový že loot boxy nepředstavují hazard, a to z toho prostého důvodu, že hráč jejich prostřednictvím v podstatě nezískává nic, co by mělo směnnou hodnotu (alespoň ne dle pravidel) a na druhou stranu každý loot box obsahuje nějakou odměnu. Tím hůř, chtělo by se říci.
 
Belgické orgány hrozily firmě EA, že ji poženou před soud a ta se raději rozhodla, že sama ustoupí a bude konečně jednat dle tamních zákonů. Od tohoto měsíce už si Belgičané nemohou kupovat loot boxy ve FIFA Ultimate Team za opravdové peníze a získávat je mohou už pouze jako odměnu za samotné hraní hry. Pokud budou chtít ve hraní rozumně pokračovat, bude to pro ně znamenat dlouhý "grinding", čili trávení obrovského množství času pro něco, co si hráči v jiných zemích mohou zaplatit. A právě k tomu byly herní mechanismy uzpůsobeny, vždyť firma EA už několikrát svými činy dokázala, že jí nejde o hráče, hraní a herní zážitek, ale prostě o peníze. 
 


reklama