reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED

25.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Asus ProArt PQ22UC 4K HDR je založený na panelu OLED
Asus si připravil profesionální monitor ProArt PQ22UC 4K HDR, na kterém je zajímavé především to, že je postaven na panelu typu OLED. Využívá tak technologii, o které jsme si před mnoha lety mohli myslet, že dnes bude všude a nahradí LCD.
Technologie OLED využívající miniaturní světelné diody tvořící celý displejový rastr ze své podstaty nepotřebuje podsvícení, a tak dokáže poskytnout kontrast, na jaký mohou LCD jen smutně koukat. Vedle toho tu jsou ale i další výhody, jako potenciálně velice rychlá odezva nebo i to, že není třeba řešit pozorovací úhly a případné deformace barev.
 
Svítí tu totiž samotné pixely a jejich subpixely, z čehož vyplývá většina výhod a při nástupu technologie OLED jsme si mohli myslet, že do několika let budeme mít tyto výhody běžně k dispozici. Technologie OLED se v praxi uplatňuje už alespoň 15 let a nedá se vůbec říci, že by jí klasické technologie LCD ustoupily, spíše naopak. 
 
 
Monitor Asus ProArt PQ22UC 4K HDR ale aspoň přispěje k tomu, aby si profesionálové mohli zvolit zobrazovadlo s OLED, a to konkrétně 21,6" panel s rozlišením 4K, a tedy velice vysokou hodnotou 204 ppi. Výsledkem tak bude velice čistý obraz bez znatelného rastru, však s takovou úhlopříčkou není žádný problém snést rozlišení Full HD, natož pak čtyřikrát vyšší. 
 
Novinka slibuje nativní kontrast 1.000.000:1 a není vůbec divu, že podporuje HDR, ostatně to má ve svém názvu, přičemž jde o formáty HDR-10 a HLG zastřešené technologií Asus Smart HDR. Ocenit můžeme také kalibraci barev tohoto monitoru s ΔE < 2 a nabízenou Asus ProArt Calibration Technology. Použitý panel pochopitelně využívá 10bitové barvy a se 14bitovou LUT dokáže zvládnout pokrýt barevný prostor DCI-P3 z 99 procent. 
 
A že tento monitor nevyužívá podsvícení, Asus slibuje stejné zobrazení barev na celé ploše s 95% uniformitou, což ocení také především profesionálové pracující s grafikou. Velice zajímavá hodnota popisuje také odezvu panelu, a to pouze 0,1 ms, což zajistí ostrý obraz i při velice rychlých scénách.  
 
 
ProArt PQ22UC přitom působí jako jeden ze sekundárních monitorů připojovaných pomocí USB, ale toto zdání velice klame. Je však velice tenký, a to pouze 8,5 mm bez připojeného stojanu a sám o sobě také lehký se svým 1,5 kg. Můžeme jej jen tak opřít o složený panel chránící displej při přepravě, nebo využít stojan, který ale umožní pouze nastavení sklonu. 
 
Na jednu stranu tu tak máme výtečný OLED displej, ale na druhou stranu ne zrovna ergonomické provedení. Pro přivedení signálu můžeme využít rozhraní USB-C nebo Micro HDMI, takže s ohledem na to jde opravdu spíše o částečně mobilní zařízení a ne o opravdový desktopový monitor. 
 
O ceně a dostupnosti se Asus zatím nezmínil. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama