reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu

27.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Astronomové zachytili tvořící se bouři na Neptunu
Velká rudá skvrna na Jupiteru je z pohledu mrzkého lidského života dlouhodobá záležitost, ovšem na Neptunu zuří daleko kratší bouře ukazující se jako temné skvrny či víry. Nyní mohli astronomové poprvé pozorovat, jak jeden takový vzniká. 
Řada astronomů se tak může těšit na to, že díky tomu zjistí více o atmosféře planety Neptun a v ní vznikajících bouřích, což je práce především pro ty, kteří jsou zapojeni do programu OPAL (Outer Planet Atmospheres Legacy). Detekci vznikajícího temného víru ohlásila NASA, která zaznamenala temnou skvrnu doprovázenou světlou čepičkou dříve v tomto roce pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu. 
 
 
Snímek ukazuje Neptun zachycený už před desítkami let prolétávajícím Voyagerem 2 (vpravo). Vlevo pak máme mnohem novější snímek pořízený Hubblem a jeho Wide Field Camera 3. V obou případech máme na tváři planety temné skvrny jako níže položený materiál v bouřlivém víru doprovázené světlými místy, což jsou zase mraky vysoko v atmosféře. 
 
Hubble se na Neptun samozřejmě podíval už dříve, ale od 90. let neměl to štěstí, aby přímo zachytil vznik nějaké bouře, i když našel čtyři nové. Nyní může dále pozorovat nově vzniklou, do které by se mohla schovat celá Země a dá se předpokládat, že ta stejně jako bouře před ní během několika let utichne. 
 
 
Jak ukazuje čtveřice obrázků doplněná o data, bouře byla nyní zachycena už v době, kdy byla sotva viditelná. Nejdříve se ukázala světlejší mračna, v jejichž blízkosti pak vznikla temná skvrna. Světlé mraky v tomto případě tvoří metanové krystalky ledu a dle vytvořených počítačových modelů atmosféry Neptunu se bílá mračna obvykle zvětšují a projasňují společně se zvětšováním a prohlubováním temného víru. V jeho středu by pak měl panovat asi čtyřikrát silnější vítr než na povrchu, s rychlostí konkrétně 100 m/s. To by u nás už představovalo trojnásobné překročení hranice orkánu. 
 
NASA hodlá sledovat tuto bouři tak dlouho, jak to jen bude možné. Očekává se, že do šesti let utichne a je vysoká šance, že ještě před tím se objeví na jiném místě nová bouře. 
 
Zdroj: NASA


reklama