reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Astronomové zachytili dosud nejjasnější rychlý radiový záblesk

21.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Astronomové zachytili dosud nejjasnější rychlý radiový záblesk
Jeden ze záhadných projevů vesmíru jsou FRB (Fast Radio Burst), čili rychlé radiové záblesky a nyní byl zachycen dosud nejjasnější v historii. Jde přitom o pouhé milisekundy trvající úkaz, jehož zdroj však musí být nesmírně silný. 
FRB obvykle přicházejí z vnější části vesmíru mimo naši galaxii a dokáží tak rychle zmizet, jak se objevily. Poprvé přitom byly zaznamenány teprve v roce 2007 a právě kvůli jejich nevyzpytatelnosti a rychlosti je velice složité se na ně zaměřit a získat o nich nějaká data. Nicméně astronomové po nich stále pátrají a nyní detekovali pomocí 64metrového teleskopu Parkes Observatory v Austrálii dosud nejsilnější z nich.
 
 
Rychlý rádiový záblesk dokáže dostát svému jménu, protože trvá pouze několik milisekund, a lze jej tak snadno přehlédnout, pokud není sledovací zařízení namířeno tím pravým směrem. A navíc se v historii opakoval ze stejného místa pouze jeden takový záblesk, což byl FRB 121102 z listopadu 2012. Tím však nemáme na mysli opakované FRB, což je však úkaz, který také proběhne ve velice krátkém čase. 
 
Radioteleskopy po celém světě tak při svém pozorování vesmíru hledají i FRB a letošní březen byl na ně pozoruhodně plodný. Jeden byl zachycen hned prvního března, další devátého a jedenáctého pak už rovnou tři, ale z různými zdroji. FRB z devátého března byl z nich nejzajímavější, protože byl zároveň nejjasnější, jaký byl kdy zachycen. 
 
Konkrétně byl 4,5x jasnější než předchozí nejsilnější záblesk a měl odstup signálu od šumu 411. Nově tak drží rekord FRB 180309, jehož zdroj tak musel být velice silný. Astronomové mluví o tom, že FRB dokáží na zlomek sekundy "přesvítit" miliony hvězd a také uvádějí, že jejich zdroj bude nejspíše lokalizován do prostoru o průměru jen několika stovek kilometrů. V úvahu tak přicházejí kolabující černé díry nebo neutronové hvězdy a fantastové mluví o dosud nerozkódovaných signálech mimozemských civilizací. 
 


reklama