reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ARM Cortex-A76: přímý útok na Intel?

1.6.2018, Jan Vítek, aktualita
ARM Cortex-A76: přímý útok na Intel?
Společnost ARM zrovna vypustila do světa nové procesory Cortex-A76, které mají poskytnout  dost výkonu i pro notebooky a dokonce i pro hraní her. Můžeme v nich také vidět přímý útok na výsostné území Intelu a v podstatě i AMD. 
Cortex-A76 mají dle titulků nabídnout oproti aktuální generaci na trhu o 35 procent vyšší výkon a současně o 40 procent vyšší energetickou efektivitu, čili nižší spotřebu. Toho bylo dosaženo především díky použití nového 7nm výrobního procesu. ARM tak cílí především na mobilní počítače, což nám může být naprosto zřejmé i tak. Využít chce k tomu jednak architekturu DynamIQ a také kombinaci jader big.LITTLE. 
 
 
Právě o architektuře DynamIQ jsme se zmiňovali už před více než rokem. Prezentována byla tak, že jde za rámec big.LITTLE a umožní tvořit různé klastry různých jader v podstatě libovolné kombinace. Jeden klastr může nést až osm jader a všechna se mohou nějakým způsobem od sebe lišit. 
 
 
Nyní se má DynamIQ uplatnit díky Cortex-A76 i v noteboocích, které ARM zmiňuje hned několikrát a je celkem zřejmé, co to znamená. ARM se zahleděl na trh s Always Connected PC, kde jsou aktuálně první pokusy o notebooky s Windows založené na čipech Qualcomm Snapdragon 835. Kvůli jejich malému výběru se nedá mluvit o tom, že by šlo o široký útok na trh, ale to by právě mohly zařídit nové procesory přímo od ARM. 
 
 
ARM specificky zmiňuje také Microsoft Office, které mají na počítačích s jeho procesory fungovat bez problémů a rovněž zmiňuje ten fakt, že by výkon mohl jít ještě mnohem výše, pokud by nebyla ve hře spotřeba. Vybral si však "zajistit chybějící výkon bez negativního dopadu na efektivitu".  
 
 
Součástí bude také GPU Mali-G76 slibující o polovinu vyšší výkon ve hrách, delší výdrž na baterie a také podporu strojového učení. Jde o GPU, které dále staví na architektuře Bifrost. 
 
 
Nicméně z prezentace se nedozvíme nic konkrétního, čili údaje týkající se výkonu či spotřeby a už vůbec nic o samotných produktech, na nějž je ostatně nejspíše ještě moc brzy.  
 
 


reklama