reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Americká armáda koupí exoskeletony Sarcos Guardian XO

27.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Americká armáda koupí exoskeletony Sarcos Guardian XO
United States Special Operations Command (USSOCOM) se rozhodlo, že nakoupí předprodukční vzorky exoskeletonů Guardian XO společnosti Sarcos Robotics. Ty mají pomoci nést až 90kg zátěž, aniž by to člověk výrazněji pocítil.
Americká armáda neustále vylepšuje svou techniku a jedním z projektů je i používání exoskeletonů. Tyto obleky mají svým nositelům pomoci nést podstatně větší zátěž, aniž by je to výrazněji omezovalo a unavovalo ve srovnání s tím, kdyby ho neměli. Ostatně nosnosti jsou takové, že normální člověk by takové zátěže mnohdy ani neuzvedl. United States Special Operations Command (USSOCOM, Americké velitelství pro speciální operace) se tak rozhodlo a v minulém týdnu oznámilo, že nakoupí předprodukční vzorky exoskeletonů Sarcos Guardian XO. Některá oddělení americké armády už jednala se společností Sarcos Robotics dříve a ve vývoji jsou exoskeletony pro potřeby letectva US Air Force a námořnictva US Navy. Tyto verze ale nejsou určeny pro vojáky, nýbrž pro logistické operace na námořních a leteckých základnách. Zatím se ale neví, kde chce tyto exoskeletony použít USSOCOM.
 
Sarcos Guardian XO
 
Guardian XO je speciální exoskeleton, který svému nositeli dovolí nést 90kg zátěž, aniž by tuto hmotnost pociťoval. Zároveň dovoluje slušnou svobodu pohybu i solidní rychlost. Člověk by se totiž s exoskeletonem měl být schopen pohybovat rychlostí 3 mph (4,8 km/h), což je taková normální až lehce svižnější chůze. Na baterie je schopen pracovat po dobu 8 hodin a podporuje jejich výměnu za chodu (tzv. hot-swap). Pokud je tedy k dispozici dost nabitých baterií, je výdrž exoskeletonu v podstatě neomezená (to se ale nedá říci o člověku v něm).
 
Exoskeleton je ve vývoji už 17 let a ten spolykal už 175 milionů USD. Dlouho trvalo zejména vyřešení napájení. První hydraulické vzorky před 10 lety spotřebovávaly 6000 W, což vyžadovalo připojení k externímu zdroji energie a dráty. Nejnovější verze si vystačí s pouhými 400 W a je tak možné využívat baterie.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama