reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD urychlí systémy s CPU Ryzen pomocí technologie Enmotus

17.1.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD urychlí systémy s CPU Ryzen pomocí technologie Enmotus
Společnost AMD ohlásila, že majitelům procesorů Ryzen nabídne technologii Enmotus FuzeDrive pro urychlení operací s daty. Jde o software, který dokáže spojit veškerá úložná zařízení i operační paměť a snaží se z nich dostat to nejlepší.
AMD se tak spojilo se společností Enmotus, která se jinak zaměřuje především na podniky, jimž nabízí svá softwarová řešení pro optimalizaci výkonu. Konkrétně pak jde o FuzeDrive, který dokáže spojit RAM, HDD, SATA SSD či NVMe SSD či případně jiný hardware do jednoho virtuálního diskového oddílu s cílem přinést co nejvyšší výkon. Samotný software si pak bude řídit, jak bude s daty nakládáno, čili pro co využít dostupnou rychlou paměť a co postačí uložit či číst z pevného disku. Je jasné, že nejrychlejší úložiště tak bude využíváno pro data, která musí být co nejrychleji k dispozici, což je ostatně i smysl celé známé hierarchie cache - RAM - SSD - HDD - cold storage, ale FuzeDrive by to měl dělat efektivněji. 
 
 
Software se především má sám učit, jak a kam data ukládat, a to z individuálních případů. Vytvoří si tak vlastní vzory dle chování uživatele, čili spíše dle toho, s jakými daty a jak pracuje. 
 
AMD k tomu řeklo, že stále preferuje otevřené standardy, a tak chce v tomto případě pro urychlení diskových operací pracovat s běžnými úložnými zařízeními, která si můžeme běžně koupit a používat, čímž nejspíše naráží na Intel a jeho Optane. Vedle toho zmiňuje, že důležité je rovněž jednoduché použití, a právě to má splňovat FuzeDrive. 
 
FuzeDrive byl ve spolupráci s AMD upraven tak, aby byl snadno využitelný na počítačích s procesory Ryzen a Ryzen Threadripper, což platí pro čipové sady AMD B350, X370 a X399. Zatím tak mají smůlu majitelé desek založených na A320 a je otázka, zda ti se někdy dočkají. 
 
AMD také přiložilo nějaké příklady, které ukazují, proč by se nám FuzeDrive mohl hodit. Například tu máme PC se systémem na SSD, na němž ale dochází volné místo. Pokud nainstalujeme pevný disk, software jej rozezná a přizpůsobí se, takže nejpoužívanější data nechá na SSD a málo používaná přesune na HDD. Funguje to ale i naopak. Pokud máme systém na HDD a nainstalujeme si do počítače SSD, systémové soubory se přesunou na něj. 
 
 
Nárůst výkonu tak může být velice rozmanitý a AMD udává až 931 %, což však nelze brát ani orientačně. Je zřejmé, že takového nárůstu výkonu není těžké dosáhnout, když data přesuneme třeba z velice pomalého pevného disku na moderní NVMe SSD. To je ale otázka použitého hardwaru, ne softwaru FuzeDrive. 
 
A také že v tomto případě byl jako původní disk pro data využit pouze 500GB Seagate Barracuda, po jehož boku byl velice rychlý Samsung SSD 950 Pro. To se nám to pak zrychluje. 
 
Pokud svůj systém sami dobře spravujete a nemáte systémový HDD a SSD naopak pro ukládání dat, těžko vám FuzeDrive v něčem pomůže, i když otázka je, jak dokáže kouzlit s pamětí RAM. Navíc se až na konci zprávy od AMD dozvíme, že tento software není k dispozici zdarma, ale za zvýhodněnou cenu 20 dolarů.
 
Zdroj: AMD


reklama