reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD nabírá rychlost v zisku podílu na trzích s desktopy, notebooky i servery

6.2.2019, Jan Vítek, aktualita
AMD nabírá rychlost v zisku podílu na trzích s desktopy, notebooky i servery
AMD se podělilo o čísla, která získalo od známé analytické společnosti Mercury Research. A není divu, když tato čísla ukazují na zrychlující se tempo zisku podílu na trhu, který se týká desktopů, notebooků i serverů. 
Ostatně Lisa Su se během ohlašování posledních finančních výsledků pochlubila tím, že AMD na trh dodalo během 4. kvartálu dvojnásobek procesorů Epyc než v tom předchozím, takže alespoň co se týče serverů, nejsou informace o zrychlujícím se získávání podílu na trhu překvapivé. Mercury Research ale udává, že architektura Zen vyvíjí zvyšující se tlak na Intel na všech frontách a vypadá to, že nástupem 7nm procesorů to může být pro AMD jen a jen lepší.
 
 
Co se týče desktopů, aktuálně má AMD ovládat 15,8 % trhu, což je výsledek velice slušného mezikvartálního nárůstu o 2,8%, přičemž ten meziroční je plus 3,9%. Zrychlující se tempo je tak dobře patrné už jen z těchto čísel a jde o nejlepší výsledek od konce roku 2014. Stejná tabulka pak ukazuje, že mezi notebooky je to ještě mnohem lepší a co se týče serverů, nárůst není takový, ale zde se AMD zvedlo téměř z nuly. 
 
 
Příležitost k tomuto růstu ale dal firmě AMD sám Intel tím, že měl a stále má problém uspokojit poptávku, takže o to větší mohl být zájem o produkty konkurence.  
 

3Q16 4Q16 1Q17 2Q17 3Q17 4Q17 1Q18 2Q18 3Q18 4Q18
Desktopový podíl firmy AMD 9,1% 9,9% 11,4% 11,1% 10,9% 12,0% 12,2% 12,3% 13% 15,8%
Mezikvartální změny   +0,8% +1,5% -0,3% -0,2% +1,1% +0,2% +0,1% +0,7% +2,8%
 
Ještě lépe ukazuje vývoj podílu na trhu s desktopovými procesory tato tabulka, dle níž AMD už čtyři kvartály před koncem roku 2018 rostlo, ale spíše mírným tempem, zatímco plus 2,8 % je bezprecedentní nárůst. To ale ještě neukazuje na trend, takže uvidíme, jaká čísla přinese první kvartál tohoto roku. 
 
Problém pro AMD je ten, že Intel se zaměřuje na výrobu především hi-end procesorů, z nichž má největší zisk a procesory řad Celeron a Pentium zanedbává. Právě tam může AMD zaútočit, jenomže s vidinou nižších zisků kvůli celkově nižším cenám. Charles Chiang (CEO firmy MSI) ale tvrdí, že právě to otevírá firmě AMD cestu k novým a především dlouhodobým zákazníkům. 
 
Zvláště důležité jsou mobilní procesory, které dnes už představují dvě třetiny celého trhu s x86. Právě zde je tak extrémně důležitý nárůst o 5,3 procentního bodu z 6,9 na 12,1 % podílu na této části trhu. Takový podíl mělo AMD před více než šesti lety a nyní se jej chystá ještě vylepšit nástupem notebooků s druhou generací Ryzen Mobile (Picasso), ostatně v tomto roce se na trh chystá o plnou třetinu více OEM modelů než loni. 
 
A co se týče serverů, zde se AMD zatím nepodařilo dostat se k pěti procentům, ovšem tempo se také zrychluje a ostatně v této oblasti je dobře známá dlouhá setrvačnost, která brání prudkým změnám. Mezi servery má navíc AMD asi nejlepší šanci zaujmout pomocí 7nm produktů. Jeho druhá generace procesorů EPYC nabídne 64 jader, na což už 14nm procesory Intel stačit nemohou (přinejlepším to mají být 48jádrové dvoučipové Xeony) a je otázka, kdy bude k dispozici serverový procesor od Intelu, který posune rodinu Xeonů dál. 
 


reklama