reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD EPYC v desce pro Threadripper? Možná by to šlo

30.1.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD EPYC v desce pro Threadripper? Možná by to šlo
Jak jsme se včera podívali, procesory Threadripper se od EPYC skutečně liší, takže udělat z HEDT CPU serverový procesor nepůjde. Ovšem to automaticky neznamená, že by EPYC nemohly pracovat na deskách pro Threadripper.
Včera jsme si přiblížili snahy overclockera der8auera, kterému evidentně vrtalo hlavou, jaké jsou reálné rozdíly mezi procesory Threadripper a EPYC, pro což si vzal na pomoc rentgen. Ten toho v důsledku moc neodhalil, ale dle pořízených snímků je jasné, že tyto procesory využívají odlišný základ v podobě substrátových destiček. Nyní tu máme ale jiné téma, a sice EPYC na platformě X399, a to konkrétně na desce ASUS ROG ZENITH EXTREME. 
 
propojení 8jádrových čipů Zeppelin v procesoru EPYC
 
Je zřejmé, že to není zrovna vhodná kombinace a už vůbec ne pro běžného uživatele, neboť daná deska je k mání za cca 13 tisíc korun a nejlevnější EPYC 7251 přijde na podobnou částku, a to jde pouze o osmijádrový model na taktu do 2,9 GHz. Nemá tak zrovna navrch nad procesory Threadripper a běžný uživatel by si vybral spíše osmijádrový Ryzen, ovšem pak tu máme až 32jádrové EPYC, které ale začínají s cenou na 3400 dolarech.
 
Pak tu máme ještě jeden zásadní fakt, a sice paměťový kontroler. EPYC využívají vždy všechny čtyři čipy, a to i v 8jádrové podobě, takže mají čtyři dvoukanálové kontrolery pamětí. Na to ale desky pro Threadripper nejsou připraveny, neboť využívají pouze dva dvoukanálové kontrolery a pak tu máme i otázku využití dostupných linek PCIe 3.0. Prostě a jednoduše, kdyby EPYC na desce s X399 fungovaly, v jistých ohledech budou stejně pracovat jen na půl plynu. 
 
 
Pokusil se o to, jak jinak, opět známý der8auer, který má evidentně snadný přístup k procesorům, jež si může dovolit při svých pokusech ničit. Vše ukáže následující video: 
 
 
V prvé řadě je jasné, že procesor EPYC se dá umístit do základní desky s paticí TR4 pro Threadripper, neboť obě řady CPU mají z hlediska rozložení pinů, velikosti a vykrojených zámků stejné provedení. Jenomže po zapojení hlavního napájecího konektoru (24pin ATX) deska neukázala, že je pod pohotovostním napájením. Bylo jasné, že to je vlivem zapojení procesoru, který mohl být po předchozích pokusech poškozený. Jde o kus, který byl dříve zbaven svého heatspreaderu, takže poškození bylo pravděpodobné. 
 
Používají se ale i ID piny, které detekují, že v patici je umístěno nesprávné CPU a v takovém případě deska ani neumožní zkusit systém zapnout. Der8auer tak zkusil náhodně přelepovat kontaktní piny, aby zjistil, zda jde opravdu o identifikační pin. Na to měl zajímavý způsob pomocí nejprve velkého kusu pásky, kterým nejdříve našel oblast s piny, kde je i onen kontrolní. Pak pásku postupně zmenšoval, až našel konkrétní pin. 
 
 
Po přelepení tohoto pinu se už deska nevypíná a umožní systém zapnout. Ovšem dle kódů identifikujících případné potíže se najíždění systému vždy zastavilo při POST, a konkrétně při kontrole CPU, a tomu se nelze vůbec divit. Však je běžné, že pro nové procesory instalované do starších desek potřebujeme aktualizovaný BIOS, jinak taková kombinace nefunguje a ASUS ROG ZENITH EXTREME určitě žádný z CPU EPYC nezná. 
 
Systém ale měl snahu najet a procesor se zahříval, což byl ukazatel toho, že s upraveným BIOSem by taková kombinace snad byla možná. Ale jak víme, je tu ještě otázka paměťových kontrolerů v EPYC, z nichž by dva jistojistě zůstaly na ocet a je otázka, co by to způsobilo. Der8auer se nakonec ještě pokusil do desky Asus flashnout BIOS ze serverové desky pro EPYC, což však nepřekvapivě nefungovalo. 
 
Zdroj Der8auer (via YouTube)


reklama