reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Adobe prý uvažuje o výrobě specializovaných procesorů

11.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Adobe prý uvažuje o výrobě specializovaných procesorů
V poslední době se stále více společností pouští do vývoje vlastního hardwaru a mezi ně se má v případě procesorů zařadit také společnost Adobe. Tu známe jako softwarovou společnost, takže proč by měla chtít vlastní procesory? 
Co se týče nových procesorů, když nebereme v úvahu firmy AMD a Intel, pak slýchám většinou o čipech založených na architektuře ARM, které mají zasáhnout architekturu x86 především na serverovém trhu. Své procesory si běžně tvoří také velcí výrobci mobilních zařízení a vedle toho tu jsou i čipy FPGA nebo specializované ASIC. Jakou motivaci ale může mít společnost Adobe jako autor aplikací Lightroom či Photoshop k tomu, aby si tvořil vlastní hardware?
 
 
Dle firmy Axios to nakonec nemusí dopadnout tak, že by procesory firmy Adobe skutečně vznikly. Firma může nakonec hledat jen způsoby k tomu, aby psala svůj software více na míru hardwaru, na němž se bude používat, čili tzv. "close to metal/silicon". Ovšem i to by znamenalo, že by své aplikace blíže spojila s konkrétním hardwarem. 
 
Ukazuje na to odpověď CTO firmy Adobe na otázku, zda je třeba, aby ta získala licenci na procesory ARM. Přímá odpověď nepřišla, ovšem rovněž bylo řečeno, že je to téma, na které se Adobe rozhodně bude muset zaměřit. Později bylo rovněž řečeno, že softwarový model firmy Adobe bude mít právě blíže ke křemíku.
 
Můžeme se dohadovat, co by to mělo znamenat. Je dobře známo, že software a hardware může být vytvořen dohromady tak, aby tvořil velice efektivně a rychle pracující systém. Těžko by se to ale mohlo týkat aplikací pro provoz na všemožných počítačích, koncové uživatele by těžko někdo donutil k tomu, aby si pořídili hardware podřízený potřebám softwaru firmy Adobe. Může se to ale týkat jejího Creative Cloud, kde by byly k pronajmutí instance s potřebným výkonem pro dané aplikace a Adobe pak přirozeně může chtít, aby jeho software na jeho cloudu fungoval co nejefektivněji, což může pomoci ušetřit značné prostředky za hardware i jeho provoz. 
 
Že by ale Adobe zprovoznilo vlastní divizi pro vývoj procesorů, to nevypadá pravděpodobně. Byla by to práce na řadu let pro velký tým zkušených pracovníků, a tak to zatím můžeme považovat spíše za úvahy. Ukazuje to ale na jednu věc. Nyní už i softwarové firmy hledají cesty k tomu, jak si svými silami zajistit lepší hardwarové platformy. 
 


reklama