reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Abú Zabí prý zkoumá možnosti prodeje svého podílu v GlobalFoundries

15.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Abú Zabí prý zkoumá možnosti prodeje svého podílu v GlobalFoundries
Společnost GlobalFoundries vděčí svému vzniku také investicí ze Spojených arabských emirátů a my se nyní dozvídáme, že právě ty nyní zkoumají své možnosti, jaké mají při prodeji podílu v této firmě. 
Jěště na jaře minulého roku bylo vše jasně nalinkované. Firma GlobalFoundries měla k dispozici 12nm proces založený na 14nm a jím pro AMD začala vyrábět nové procesory Ryzen 2000. Pro letošní rok plánovala přechod na 7nm technologii, ale pak jsme se najednou dozvěděli, že její vývoj byl zrušen. To v podstatě znamená, že společnost GlobalFoundries rezignovala na to, aby se držela mezi předními firmami světa. Je možné, že někdy později na 7nm technologii opravdu přejde, ale to už bude Intel, TSMC či Samsung dál. 
 
 
Nyní začaly kolovat informace, že investiční společnost ATIC spadající pod vládu Spojených arabských emirátů chce z firmy GlobalFoundries prostě odejít. A ostatně k tomu může mít rozumný důvod, i když je jasné, že za nynějším stavem firmy stojí také ona sama. 
 
GlobalFoundries byly vytvořeny především z továren firmy AMD, která se jich zbavila a stala se jako NVIDIA a mnohé další tzv. fabless společností. Slíbena byla přitom aliance s IBM a Samsungem, díky níž se měla z GloFo stát firma schopná konkurovat i TSMC. V plánu bylo, že se spustí 40nm továrna v New Yorku a osloví se noví zákazníci a spuštěn bude souboj s TSMC v případě tehdy nastupujícího 28nm procesu. Nic z toho se však v zamýšlených termínech nestalo a jak dobře víme, GlobalFoundries měla velké problémy 28nm technologii uvést do výroby a tyto problémy byly přeneseny i na AMD. 
 
Firma GloFo poté zrušila i vývoj vlastního 14nm procesu a raději využila licencovanou technologii od Samsungu, kterou pak už vlastními silami vylepšila a pojmenovala jako 12nm, i když jde ve skutečnosti o optimalizovaný a stále 14nm proces, takže ten by mohl být pojmenován třeba jako v Intelu 14nm+. A když už se zdálo, že se to s nástupem 7nm procesu zlepší, jeho vývoj byl zrušen z obav, že nebude výdělečný. Téma financí je ostatně pro GloFo velice ožehavé téma, protože tato firma nikdy nebyla opravdu v zisku, i když její tržby postupně rostly. Ztráty šly do miliard dolarů, což pocítila samozřejmě i arabská ATIC, jak ukazuje následující graf od Anandtech.
 
 
Firma GlobalFoundries nedávno také ohlásila prodej své 200mm Fab 3E v Singapuru a nyní přichází daleko důležitější zpráva, že ATIC se chce z GloFo zcela stáhnout a není složité odhadnout důvody. 
 
Pro GloFo byla vždy jediným důležitým zákazníkem firma AMD a ta pokračuje dále, což znamená využití 7nm procesu. Ten jí však GloFo nenabídne, a tak přišel sedmý dodatek ke smlouvě mezi oběma firmami, který uvolnil AMD ruce, a to už tak v případě 7nm a příštích technologií nebude na GloFo nijak vázáno. Nebude platit pokuty za neodebrané wafery, nic takového. Je tak zřejmé, že AMD pro GloFo postupně přestane fungovat jako hlavní zákazník a v takové situaci je opravdu těžké vidět světlou budoucnost. GloFo tak musí hledat jinde a lze jen doufat, že vzhledem k nástupu 7nm produktů už dávno začalo.
 
Zdroj: Anandtech


reklama