reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

46 % kryptoměn z roku 2017 umřelo, dalších 13 % umírá

26.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
46 % kryptoměn z roku 2017 umřelo, dalších 13 % umírá
Nové kryptoměny vyskakují jak houby po dešti, vždyť v průměru se každý den objeví 2 až 3 nové kryptoměny. Není divu, že téměř polovina z těch loňských už dávno nefunguje a mnoho dalších to brzy čeká.
Každý se chce přiživit na kryptoměnách, ideálně bez vlastního rizika. Není však divu, že se najde spousta podvodníků, ale i pár čestnějších projektů, které jen nebyly úspěšně rozjety a vyhasly. V Tokendata provedli výzkum za loňský rok a asi tomu nebudete věřit, ICO (Initial Coin Offering) spustilo 902 nových kryptoměn. To je neuvěřitelných 2,47 nových kryptoměn každý den!
 
BitcoinGo a SwishCoin logo
 
Asi se ale nikoho nepřekvapí fakt, že spousta z nich už neexistuje. 142 z nich (téměř 16 %) úspěšně nedokončilo ani ICO a nebyly ani rozjety. Dalších 276 kryptoměn (téměř 31 %) během roku vyhaslo a zmizelo. A aby toho nebylo málo, 113 dalších kryptoměn (12,5 %) je ve fázi "klinické smrti", kdy dramaticky klesá činnost tvůrců kryptoměny, začíná být "ticho po pěšině" (nulová aktivita na sociálních sítích, mizející stránky,...) nebo je komunita v podstatě nulová a nedá se čekat odlepení ode dna. Celkově tak nepřežilo, resp. v blízké době nejspíš nepřežije zhruba 59 % kryptoměn, které vznikly v roce 2017.
 
Některé z těchto projektů nevybraly téměř nic, některé pár tisícovek dolarů a jen velmi málo se dostalo přes 10 milionů dolarů. U většiny projektů bylo už na první pohled patrné, že nemají šanci na úspěch, že jde o podvod, některé pak sázely na název jako např. BitcoinGo, nicméně vidina toho, že zrovna toto bude ta kryptoměna, která zázračně vyletí nahoru jako všechny dnes tak populární, žene investory do rizika. Těchto 531 neúspěšných kryptoměn tak na ICO vybralo (většinou tedy nakradlo) 233 milionů dolarů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama