reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA cílí na čínské superpočítače, na černé listině je nově Phytium a Sunway

9.4.2021, Jan Vítek, aktualita
USA cílí na čínské superpočítače, na černé listině je nově Phytium a Sunway
Bidenova administrativa pokračuje s rozšiřováním černé listiny čínských firem, se kterými mají americké společnosti zakázáno obchodovat. Nyní jde o známé společnosti Phytium a Sunway, které vyrábí procesory pro HPC. 
USA tak "obohatily" svou černou listinu o sedm dalších firem, z nichž nás budou zajímat především dvě, a sice Tianjin Phytium Information Technology a Sunway Microelectronics (nebo také Shenwei Microelectronics). 
 
Právě společnost Phytium dostala za úkol vývoj serverových procesorů poté, co Spojené státy zakázaly do Číny dovoz výkonných serverových CPU. Phytium ale vyvíjí také desktopové procesory založené na architektuře ARM, ovšem i když využívá coby své výrobní kapacity s největší pravděpodobností linky firmy SMIC, problémy se jí nevyhnou, neboť na černé listině je právě i SMIC. 
 
 
Společnost Sunway Microelectronics zase známe jako výrobce superpočítačových procesorů i celých systémů. Známe například její manycore procesor SW26010, který je tvořen 260 jádry RISC a využívá jej superpočítač Sunway TaihuLight, což je s výkonem 93 TFLOPS aktuálně čtvrtý nejvýkonnější systém na světě a před ním je už pouze Sierra, Summit a Fugaku. 
 
Americká Bureau of Industry and Security (BIS) je přesvědčena, že Phytium i Sunway svým dílem podporují modernizaci čínské armády, čili že vyrábějí superpočítače používané pro vojenské účely, a to konkrétněji pro vývoj nových zbraní hromadného ničení a jsou také využívány k destabilizačním účelům. BIS také zařadila na černou listinu čtyři provozovatelé superpočítačů v Číně, a to National Supercomputing Center Jinan, National Supercomputing Center Shenzhen, National Supercomputing Center Wuxi a National Supercomputing Center Zhengzhou. 
 
Phytium ani Sunway tak nebudou mít přístup k potřebným americkým softwarovým nástrojům Electronic Desigh Automation (EDA) a jiným, které slouží k navrhování počítačových čipů, takže tvorba nových procesorů bude pro ně velice složitá až v podstatě nemožná, jak uvádí Stewart Randall, který v Šanghaji prodává EDA. Ten dle svých slov za posledních deset let v Číně nenarazil na společnost tvořící procesory, která by nepoužívala EDA od Synopsys či Cadence.
 


reklama