reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX už zase létá a připravuje se na velké úkoly

16.1.2017, Jan Vítek, aktualita
SpaceX už zase létá a připravuje se na velké úkoly
Společnost SpaceX se po několikaměsíční vynucené přestávce vrátila k letům raket Falcon 9, když další z nich vynesla 10 nových komunikačních satelitů Iridium NEXT. Na co dalšího se tato Muskova firma chystá?
Falcon 9 měl sice letět už o týden dříve, ale nevládlo příznivé počasí, a tak se SpaceX vrátili k letům až v sobotu 14. ledna, čili čtyři a půl měsíce po nehodě při doplňování paliva. Nyní vzlétl z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, a to směrem na jih nad Pacifik, aby na oběžnou dráhu 625 km nad zem vynesl celkem 10 satelitů pro firmu Iridium. A opět jako bonus dokázal první stupeň Falconu 9 přistát na robotickou plošinu plující poblíž kalifornského pobřeží. Tím už firma SpaceX dokázala přistát se sedmi prvními stupni, ovšem opětovně použit ještě dle všeho nebyl ani jeden.





SpaceX má tak za sebou velice důležitý návrat k letům, který byl úspěšný a nyní může pokračovat se svými velice ambiciózními plány pro tento rok a následující. Co ji tedy v nejbližší době čeká?


Vyšší kadenci startů bude vyžadovat plán firmy zvýšit výdělky, neboť v jejím případě je to jednoduché. Pokud Falcony nelétají, firma ztrácí peníze, což platí i naopak. V roce 2015 po explozi zásobovací rakety s materiálem pro ISS firma vykázala operační ztrátu 250 mil. USD a podobné to bude i za loňský rok. SpaceX tak potřebuje létat častěji a především bezpečně. Dle plánů pro tento rok to znamená až 27 startů a do konce této dekády chce Elon Musk vypouštět až 50 raket ročně. Pro tento rok je ale brán jako realistický počet kolem 20 nicméně i tak by to znamenalo úspěch, však Falcon 9 zatím všehovšudy startovaly právě 27krát. Příští start je plánován již na 26. leden, kdy má letět satelit EchoStar 23 z Kennedy Space Center na Floridě.

Opětovné použití prvních stupňů je další krátkodobý cíl, který už mohl být realizován, kdyby nebylo poslední nehody. SpaceX už několikrát ukázali, že dokáží rakety dostat bezpečně na zem, ale nyní musí ukázat i to, že je dokáží znovu vyslat nahoru. Pokud ano, bude to představovat výrazné snížení nákladů. Na to se můžeme těšit v horizontu přibližně jednoho měsíce, takže snad už po vypuštění EchoStar 23, kdy má letět komunikační satelit SES-10. Pokud jde ale o schopnost raket vyletět nahoru, přistát, v krátké době natankovat a opět vzlétnout, na to si počkáme ještě několik let. Firma už však plánuje, že na Floridě rozšíří svůj pronajatý prostor, který umožní návrat i třech 1. stupňů Falcon Heavy najednou.

A právě Falcon Heavy se mají také objevit v dohledné době, aby poskytly možnost vynášet na orbitu opravdu těžký náklad, a to přes 54 tun na nízkou orbitu a přes 22 tun na geostacionární. V podstatě půjde o tři boostery Falcon 9 spojené v jeden, přičemž vedle své schopnosti vynášet velice těžký náklad je tu i velice zajímavá cena. Počítá se s 90 miliony dolarů pro vynesení 8000 kg na geos. orbitu, což můžeme srovnat s vyvíjeným SLS (Space Launch System) americkou NASA, který vynese sice až 70 tun, ale s cenou kolem 2 miliard za rok, přičemž se počítá s jedním až dvěma starty za toto období.

Právě Falcon Heavy by mohl poprvé letět už letos, a to snad v první polovině roku z nového Launch Complex 39A v Kennedy Space Center. No a pak tu máme pilotované lety lodi Dragon, vyslání prvních lodí na Mars, následně prvních lidí na Mars a nakonec i jeho kolonizaci, to vše je ve vizi Elona Muska.

Zdroj: Ars Technica
reklama