reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový teleskopový čip umožní přímo sledovat exoplanety

9.12.2016, Jan Vítek, aktualita
Nový teleskopový čip umožní přímo sledovat exoplanety
Při přímém hledání exoplanet mají astronomové jeden velký problém, a sice světlo jejich mateřské hvězdy. To nelze jen tak jednoduše odstínit, aby šlo sledovat planety samotné, ale právě to chce umožnit nový čip pro teleskopy.
Pokud v cizích hvězdných systémech nechceme sledovat samotnou hvězdu, ale její případné planety, se současnými prostředky to dost dobře nejde. Astronomové tak vždy skončí u sledování vlivů těchto exoplanety na svou hvězdu, která díky vlivu jejich gravitace osciluje a pokud máme štěstí, můžeme pozorovat průchod exoplanety přes tvář své hvězdy. To se projevuje přímým ovlivněním jejího světla, které k nám přichází. Exoplanety však jsou z našeho pohledu tak blízko své hvězdě, že je nelze odhalit pouhým okem. Světlo hvězdy je mnohem silnější než to, které se od nich odrazí a doputuje k nám, takže bylo nutné najít nějaký způsob, jak právě světlo hvězdy odstínit, nebo se ho jinak zbavit.





To se nyní mělo podařit australským výzkumníkům z ANU Laser Physics Centre, kteří vyvinuli čip pro selektivní ignorování světla hvězdy, takže co by mělo zbýt, je právě pouze světlo odražené od exoplanet. Jejich systém přitom můžeme přirovnat k technologiím pro aktivní potlačení okolního šumu ve sluchátkách. Zmíněný čip je označován jako optický interferometr a bude jím možno upgradovat již existující a pracující teleskopy, což je velice dobrá zpráva.

V případě akustiky se využívá zvukových vln, které mají stejnou charakteristiku jako nechtěný hluk, ale jsou v protifázi, takže se mají ve výsledku s hlukem vzájemně vyrušit a výsledkem je ticho. V případě zvuku tato technologie pracuje dobře především pro potlačení monotónního hluku, jako je třeba hukot na palubě letadla.

Čip vyvinutý Australany pracuje na stejném principu, a to detekováním, rozpoznáním a pak vyrušením nechtěného světla od hvězdy. Zbýt má jen slabé světlo exoplanet, které astronomové budou moci nejen najít, ale také prý rovnou studovat a klasifikovat pomocí spektrometrů. Již v dohledné době bychom tak mohli zjistit, co se nachází v atmosféře vzdálených planet a čím víc budeme o nich vědět, tím lépe se může určit, zda budou vhodné pro život, jak jej známe. Mluví se třeba i o schopnosti detekovat ozón a selektivně se zaměřit na další studium exoplanet, které budou z našeho hlediska nejzajímavější.

Snad se tak tento čip již brzy dostane do teleskopu, který se zadívá ke hvězdě Proxima Centauri a její nám nejbliží exoplanetě. Tu se bude snažit najít i tým vyvíjející speciální teleskop v rámci Project Blue.

Zdroj: Extremetech
reklama