reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Holografický procesor v MS HoloLens odhalen

24.8.2016, Jan Vítek, aktualita
Holografický procesor v MS HoloLens odhalen
Microsoft už umožnil, aby si jakýkoliv zájemce mohl za krásné 3000 dolarů koupit brýle HoloLens pro rozšířenou realitu. Bylo už tak i na čase, abychom se dozvěděli něco o tom, jaký hardware se uvnitř nich skrývá.
Brýle pro rozšířenou realitu jsou daleko složitější hardware už jen kvůli tomu, že musí být schopny pracovat pouze s vlastními zdroji a případnou bezdrátovou konektivitou. Musí se tak samy orientovat v prostoru, identifikovat okolní objekty a případně je využít třeba jako projekční plochu. Musí tak být schopny pracovat jen s energií vlastních baterií, což zase přináší otázky, jak výkonný může být jejich hardware a co vše zvládne. Nelze samozřejmě čekat, že výsledná grafika bude dosahovat kvality toho, co nám může předložit moderní počítač napojený na VR headset.





Microsoft už dříve odhalil, že jeho HoloLens pracují s kombinací 14nm procesoru x86, a to Intel Atom "Cherry Trail" s jistým Microsoft HPU. Jedná se o holografický procesor, jak jej firma vzletně nazývá a nyní jej představil Nick Baker na kalifornském symposiu Hot Chips v Cupertinu.





Jde o speciální čip vyrobený firmou TSMC, a to jejím 28nm procesem, který nese celkově 24 DSP jader Tensilica a celkově se skládá ze 65 milionů logických hradel, 8 MB paměti SRAM a po ruce má 1 GB paměti LPDDR3 RAM. Samotný je umístěn v pouzdře typu BGA s rozměry 12 x 12 mm. Je tak vidět, že nejde o nic výjimečného z hlediska hardwaru, ale zato bude tento čip pochopitelně vysoce specializovaný, a tedy efektivní.





Dle The Register má toto HPU potřebovat méně než 10 W a jako standardní rozhraní využívá PCI Express, které se pravděpodobně využívá právě pro spojení s procesorem Intel Atom. Data z HPU jsou do procesoru odesílána prý ve stavu, který vyžaduje jen minimální míru dalšího zpracování, takže můžeme říci, že HPU zde funguje prostě jako hardwarový akcelerátor, a to možná podobně, jako fungovaly první 3Dfx pracující po boku 2D grafických karet. Procesor Atom má vlastní 2 GB operační paměti a běží na speciální verzi Windows 10. Dále tu je 64 GB paměti pro data a do celkové hmotnosti 579 gramů se vejde také baterie pro 2 až 3 hodiny práce.


Je tak zřejmé, že efektivita hardwarové výbavy by se dala ještě zvýšit, a to vytvořením celého SoC spojujícího procesor s HPU, což by však nešlo bez spolupráce s Intelem nebo AMD, pokud by Microsoft chtěl zůstat u architektury x86. Windows 10 však jsou u ve verzi pro ARM a v takovém případě by Microsoft už relativně brzy mohl mít i 10nm SoC kombinující procesor ARM s HPU (Intel se chystá procesory ARM pro firmu LG vyrábět již v dohledné době). Nyní jde ale v prvé řadě o vývoj celé technologie, než o optimalizaci spotřeby a výkonu.

Zdroj: Hexus.net

reklama