reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Geil EVO X RGB DDR4: paměti pro příznivce světýlek

21.2.2017, Jan Vítek, aktualita
Geil EVO X RGB DDR4: paměti pro příznivce světýlek
Společnost Geil si nárokuje prvenství ohledně vytvoření paměťových modulů DDR4 s plným RGB podsvícením. To je sice přinejmenším diskutabilní vzhledem k pamětem G.Skill Trident Z RGB z minulého roku, ale o to nakonec nejde.
Geil EVO X RGB DDR4 jsou paměti určeny především pro základní desky založené na čipsetech X99 a Z170, s nimiž byly testovány a podporují pracovní frekvence od 2133 MHz a ty nejlepší verze mají zvládnout více než 4000 MHz. Nicméně výkon je něco, co se u těchto pamětí zmiňuje jen okrajově a jako to hlavní se bere podsvícení, čili Hybrid-Independent-Light-Module (HILM).





Slovo Independent je zde kvůli tomu, že podsvícení modulů si nebere energii přímo ze slotů DIMM, ale namísto toho využívá ventilátorové konektory, což je také hlavní rozdíl mezi řešením firmy Geil a moduly G.Skill Trident Z RGB. Ty si berou energii právě ze slotů a výrobce udává, že to má jen minimální dopad na výkon. Pro paměti Geil to zase znamená, že pro využití podsvícení musíme ke každému modulu přivést kabel, přičemž z fotografií je zřejmé, že je tu ještě jeden konektor, jehož funkci vysvětlíme později. Dvoužilový na obrázku dole vpravo tak právě slouží k napájení LED a není zřejmé, zda na to bude stačit rozvětvený kabel pro paralelní napájení zabírající jeden ventilátorový konektor, nebo budeme potřebovat pro každý modul jeden.





Podsvícení můžeme ovládat jednak vrchním plastovým přepínačem, který nám umožní snadno nastavit různé barvy podsvícení, ale pak jsou také tyto paměti kompatibilní se systémy podsvícení Asus (Aura), Gigabyte (ambient LED) a MSI (Mystic Light). Můžeme je tak zapojit do různých světelných efektů, které budou provádět také LED na základní desce, grafické kartě a kdo ví na čem ještě. A právě pro tento účel budeme muset na levou stranu modulu napojit další čtyřžilový kabel, který podsvícení synchronizuje. Nejspíše jde o napojení na rozhraní USB 2.0.


To všechno vypadá poněkud těžkopádně, však komu se bude chtít svou sestavu hyzdit dalšími kabely jen proto, aby si ji na druhou stranu okrášlil synchronizovaným podsvícením? Co se týče dalších specifikací a seznamu nabízených modulů, to nabídnou stránky výrobce (viz zdroj).

Zdroj: Geil

reklama