reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak

18.2.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak
Němečtí vědci vyrobili speciální čočky s pomocí technologie 3D tisku. Tyto čočky zajišťují speciální způsob vidění, kdy je ostrý pouze střed obrazu. Podobné optické systémy by se mohly používat například u dronů.
Technologie 3D tisku má velmi široké využití. V poslední době se tato technologie hodně zlepšuje. Můžeme najít 3D tištěné jídlo, součástky do robotů a dronů, lékařské pomůcky, či dokonce stavby vyrobené s pomocí 3D tisku. Tým výzkumníků z Univerzity Stuttgart v Německu se pustil do vývoje čoček vytvořených 3D tiskem. Tyto čočky mohou být použity pro miniaturní kamery například pro drony.

Tyto 3D tištěné čočky nabízejí speciální vidění, které se dá přirovnat ke způsobu, jakým vidí orli. Střed obrazu bude skvěle ostrý a periferní vidění bude širší. Tento druh vidění má napodobovat nejostřejší část zorného pole, která se nachází na místě, kde je největší koncentrace světločivných buněk. Periferní vidění není tak ostré a podobně má vypadat i záznam z kamery s těmito speciálními čočkami.

Výzkumný projekt dostal pojmenování "3D tištěné orlí oko" a jedná se o systém mikročoček. Výzkum ukazuje, že s pomocí čtyř speciálních čoček je možné dosáhnou přirozeněji zaostřeného vidění kamery. Čočky jsou z plastu vytištěné na 3D tiskárně a každá má jinou ohniskovou vzdálenost. Čočky s delší ohniskovou vzdáleností zachycují vysoké rozlišení v úzkém zorném poli, ty s kratší ohniskovou vzdáleností zachycují nižší rozlišení v širším poli. Obrazy jsou následně s použitím softwaru spojeny a výsledkem je snímek, kdy je největší stupeň zaostření uprostřed.





Celý systém měří méně než 300 čtverečních mikrometrů. Této velikosti by pravděpodobně bez 3D tisku nebylo možné dosáhnout. I jeden z výzkumníků prohlásil, že neexistuje způsob, jak by mohly být zobrazovací systémy této kvality a velikosti vyráběny jinak.

Tyto speciální čočky by mohly najít své využití v malých monitorovacích systémech. Nabízejí se například drobné drony či nejrůznější nevelcí roboti. Použít by se daly i při endoskopii. Výhody těchto čoček spočívají i v tom, že by se mohlo snížit množství energie a času potřebné pro zpracování obrazu, protože jen střed by byl ostrý.

V současné době však ještě tato technologie není připravena na běžné používání, existují omezení. V nynější době je například možné vyrábět tyto čočky pouze z jednoho druhu plastu. Čočky vyrobené z vícero materiálů by však mohly nabídnout lepší optické vlastnosti. Konečným cílem vědců je vyvinout systém čoček, které budou plně simulovat orlí vidění.

Zdroj: 3ders.org
reklama