reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Artemis I ponese červené červí logo NASA, už je na segmentech pomocné rakety

1.10.2020, Jan Vítek, aktualita
Artemis I ponese červené červí logo NASA, už je na segmentech pomocné rakety
NASA se vrací na Měsíc, a tak bylo rozhodnuto, že se vrátí i staré jednoduché logo této vesmírné agentury. Jde o "červí" logo, které bylo používáno až do roku 1992, ovšem éru Apolla nezažilo. 
Červené červí logo NASA bylo totiž využíváno mezi lety 1975 a 1992, přičemž poslední let programu Apollo proběhl již v roce 1972.
 
 
V roce 1975 tak NASA nahradila novým jednoduchým logem svůj klasický "meatball", čili převážně modré logo, které vzniklo již během druhého roku existence agentury a v roce 1992 začalo být opět používáno namísto červího loga a nyní je řada na další změnu. 
 
 
Právě i Artemis I tak využije červí logo, ovšem nepůjde o první raketu od roku 1992, která bude takto označena. Tuto čest už měla společnost SpaceX, která ho využila při prvním startu Crew Dragonu s posádkou na raketě Falcon 9, ovšem co se týče přímo raket NASA, SLS v misi Artemis I by opravdu měla být první po téměř třech dekádách. 
 
 
Červí logo pro NASA vytvořil Richard Danne z Danne & Blackburn, kterého rozhodnutí NASA samozřejmě potěšilo. Logo začalo být na segmenty pomocných raket pro SLS malováno již na konci srpna. Využil se k tomu laserový projektor, dle nějž byly naneseny krycí pásky a pak už šlo jen o nástřik ve dvou vrstvách a následné přestříkání celého kusu několika vrstvami čirého laku. 
 
​  
Logo na pomocných raketách tak bude velice dobře viditelné při startu Artemis I, přičemž to samé ponese i samotná loď Orion, a to vedle loga evropské agentury ESA, která se na programu rovněž podílí. Právě od ní totiž pochází servisní modul pro Orion, který dodává energii a zajišťuje pohon. 
 
zatím pouze renderovaný obrázek rakety SLS 
 
 
Zdroj: NASA 


reklama