reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Američtí ISP jsou na cestě k prodeji citlivých informací o zákaznících

27.3.2017, Jan Vítek, aktualita
Američtí ISP jsou na cestě k prodeji citlivých informací o zákaznících
Těsnou většinou republikánských hlasů byl americkým Senátem schválen návrh zákona, který poskytovatelům internetového připojení (ISP) umožní i bez souhlasu jejich zákazníků obchodovat s osobními informacemi, o něž mohou mít zájem hlavně reklamní společnosti.
Zatím jde pouze o návrh zákona, který prošel americkým Senátem díky 50 hlasům pro a 48 proti. Republikání v něm mají aktuálně většinu 52:48, takže ani nemuseli využít hlasy všech svých senátorů, aby návrh prošel. Nicméně ten ještě čeká schvalování ve Sněmovně reprezentantů a nakonec jej ještě musí schválit prezident Donald Trump, než se z něj stane zákon. Jenomže i ve Sněmovně mají republikáni většinu, takže se nedá očekávat, že ta by návrh nepodpořila a samotný Trump je rovněž republikán. Tento zákon by tak efektivně zrušil níže popsaná pravidla FCC, jež by měla vstoupit v platnost na začátku letošního prosince, ale vypadá to s nimi bledě.





Dle pravidel FCC (Federal Communications Commission) by poskytovatelé museli každého svého zákazníka žádat o povolení, než by mohli obchodovat s důležitými osobními údaji, které mohou zahrnovat i informace o místě pobytu, údaje o finanční situaci či zdravotním stavu, o dětech, čísla sociálního zabezpečení, historie využití webu či aplikací a dokonce i obsah konverzací. Už bez souhlasu zákazníků by ale mohli libovolně nakládat s dalšími ne tak podstatnými údaji, mezi něž patří e-mailové adresy nebo informace spojené se samotnou poskytovanou službou. Daná pravidla také měla ISP ukládat, aby svým zákazníkům jasně sdělili, jaké informace o nich schraňují, jak s nimi nakládají a s kým přesně je sdílí a také je dostatečně zabezpečili. Jenomže to vše projednávaný návrh ohrožuje, protože se týká právě zrušení pravidel daných FCC a pokud projde, ISP už nebudou vázáni ničím, co by jim zabraňovalo obchodovat se vším, co mohou o svých zákaznících zjistit.

Senátoři, kteří návrhu oponovali, jako Bill Nelson, upozorňovali na to, že ISP mají možnost mít o našem životě přehled jako nikdo jiný. Dozvědí se třeba to, kdy vstáváme a kdy uléháme do postele. Mobilní ISP vědí, kde se v průběhu dne nacházíme a dle toho mohou i odhadnout, co kdy děláme. A přímo zlatý důl jsou pak dotazy zadávané do vyhledávačů, v nichž někteří prozrazují i více informací, než jsou ochotni sdílet s vlastním doktorem. Dále jde o informace o tom, co posloucháme, na co se koukáme, co čteme, atd. Není tak dle Nelsona divu, že ISP přímo prahnou po možnosti tyto informace spojené přímo s konkrétními lidmi prodávat třetím stranám. Nelson také dodal, že ISPchtějí tyto informace zpracovávat netransparentně a bez rizika vlastní odpovědnosti.

Pro zkratku ISP (Internet Service Provider) se tak nyní objevila nová slova, a to Invading Subscriber Privacy - narušování soukromí předplatitelů nebo Information Sold for Profit - informace prodávané za účelem zisku, čímž se demokratičtí senátoři také snažili vzbudit zájem a vyvolat odpor k návrhu i mezi republikány, ale marně. Samotní poskytovatelé měli proti pravidlům FCC silně lobovat, a to vše kvůli snaze stát se v celém světě vedoucími reklamními společnostmi, které by zastínily i Google nebo Facebook. Někteří také očekávají, že AT&T znovu nabídne možnost připlácet si za to, že zákazníky nebude sledovat, což si v roce 2013 cenila na alespoň 29 dolarů měsíčně.

A co k tomu všemu říkají samotní ISP? Dle nich jim zrušení daných pravidel FCC umožní, aby byli konečně konkurenceschopní mezi reklamními společnostmi a zákazníci z toho budou mít tu výhodu, že se jim ukáží relevantní reklamy. Uváděli také, že údaje o pohybu na webu a využití aplikací by neměly být brány jako citlivé. Pro americké uživatele tak asi už opravdu nastal čas, aby se začali hromadně zajímat o VPN nebo Tor.

Zdroj: techPowerUp
reklama