Slovan ztratil šanci na postup, Arsenal nestačil na Frankfurt

16:52aktualizováno  23:32
Fotbalisté Slovanu Bratislava prohráli na hřišti Besiktase 1:2 a v Evropské lize skončí v základní skupině. Poprvé nebodoval Manchester United, který už s jistotou postupu nasadil na hřišti Astany velmi mladý tým a podlehl 1:2. Arsenal potřeboval k účasti v play off alespoň bod ze zápasu s Frankfurtem, ale po porážce 1:2 si musí ještě počkat.
Daichi Kamada z Frankfurtu dává gól na hřišti Arsenalu.

Daichi Kamada z Frankfurtu dává gól na hřišti Arsenalu. | foto: Reuters

Za Manchester United nastoupilo sedm teenagerů v základní sestavě a dalších sedm hráčů, kterým ještě nebylo 20 let, sedělo na střídačce. Mezi nimi i český brankář Matěj Kovář. Ten byl na lavičce náhradníků v evropských pohárech vůbec poprvé.

Aktivitu United přetavil v gól pouze kapitán Jesse Lingard. Jenže v 55. minutě se z úhlu trefil Dmitrij Šomko a zanedlouho si střílený centr srazil do vlastní branky Di’Shon Bernard. V Evropské lize United prohráli poprvé po 15 utkáních.

Arsenal vedl po brance Aubameyanga ze závěru první půle. Eintracht si ale díky dvěma gólům Daichiho Kamady po přestávce odvezl tři body. Londýnský klub už sedm soutěžních zápasů čeká na vítězství, což se mu naposledy stalo v roce 1992, tedy před érou pozdějšího dlouholetého trenéra Arséna Wengera.

Wolverhampton v Braze inkasoval jako první, ale v poločase vedl 3:1 i díky devátému gólu Mexičana Raúla Jimenéze v sezoně Evropské ligy včetně kvalifikace. Po změně stran ale Paulinho a Fransergio zařídili dělbu bodů, která oběma soupeřům zajistila jarní play off.

Slovan díky Danielovi vedl a virtuálně byl ve hře o postup, ale nejenže mu nenahrál výsledek v Braze, Besiktas navíc v druhé půli zápas otočil. V nastaveném čase dokonal z penalty obrat Adem Ljajič. Druhý Čech působící ve Slovanu Jurij Medveděv kvůli zranění chyběl.

Michal Sadílek s Eindhovenem nestačil na Sporting Lisabon a prohrál 0:4. Výhru domácích zařídil dvěma brankami a dvěma asistencemi kapitán Bruno Fernandes. PSV zároveň ztratilo šanci na postup, neboť Linec vyhrál nad Rosenborgem 2:1 a zajistil si jarní pokračování.

AS Řím si hladce poradil s Basaksehirem 3:0. Hosté se ujali tříbrankového vedení už v první půli, góly vstřelili Jordan Veretout z penalty, Justin Kluivert a Edin Džeko.

Dramatický závěr se odehrál v Haagu, kde hraje zápasy při opravách stadionu Alkmaar. Domácí prohrávali s Partizanem Bělehrad ještě v 88. minutě 0:2, navíc hráli v deseti bez vyloučeného Myrona Boadua. Dvěma brankami Ferdyho Druijfa ale dokázali vyrovnat a zajistili si postup právě na úkor srbského mužstva.

Podobně hektické utkání sledovali i diváci v Budapešti. Domácí Ferencváros neproměnil pokutový kop, přesto ale díky další penaltě z první minuty nastaveného času vedl nad Espaňolem Barcelona 2:1. Jen tři minuty poté byl ale vyloučen domácí Eldar Čivič a hosté přesilovku využili, v šesté minutě nastavení vyrovnal Sergi Darder.

Gólové hody byly k vidění v utkání Malmö s Dynamem Kyjev, které řídil Pavel Královec. Domácí strhli vyrovnané utkání na svou stranu v 96. minutě, když se podruhé v zápase prosadil Markus Rosenberg. Pomohla tomu i červená karta pro záložníka Dynama Sydorčuka půl hodiny před koncem.

Trabzonspor bez zraněného Filipa Nováka prohrál doma s Getafe 0:1. Jedinou branku dal v 50. minutě z otočky uvnitř pokutového území Jaime Mata.