Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I ty, Srbe? Rusko potichu ztrácí největšího spojence na Balkáně

  16:40
Srbsko je před dokončením miliardového kontraktu na nákup dvanácti francouzských letounů Rafale. Země považovaná za jednoho z největších spojenců Ruska v Evropě se snaží diverzifikovat svoji výzbroj, zároveň se potvrzuje její pozvolný obrat od tradiční orientace na Moskvu.
Francouzský bitevník Rafale F3R Marine během cvičení na základně Lann-Bihoue...

Francouzský bitevník Rafale F3R Marine během cvičení na základně Lann-Bihoue (12. ledna 2024) | foto: Profimedia.cz

Bělehrad by měl nakoupit dvanáct víceúčelových stíhacích letounů z produkce francouzské společnosti Dassault Aviation, celková cena obchodu by se měla pohybovat kolem tří miliard eur. Kontrakt je podle informací The Financial Times už z devadesáti procent hotový, stačí dojednat finanční detaily.

„Očekává se, že bude podepsán během příštích dvou měsíců za přítomnosti prezidenta Francie,“ ohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić po setkání s Emmanuelem Macronem. „Jsme odhodláni koupit nová letadla, která výrazně navýší naše bojové kapacity.“

Páteř srbského letectva dnes tvoří čtrnáct sovětských stíhaček MiG-29, jenže ty v příští dekádě dosáhnou konce své životnosti. Snaží se proto zajistit si hladký přechod na modernější technologie a francouzské stroje představují kvalitativní skok vpřed. Součástí kontraktu by měl být i výcvik posádek, údržba a rakety vzduch–vzduch.

Je to další krok k postupnému přechodu Srbska od závislosti na ruském zbrojním průmyslu, který v důsledku války na Ukrajině přichází o zahraniční trhy. Srbové před dvěma lety obdrželi čínský systém protivzdušné obrany FK-3, nakoupili francouzské protiletecké rakety Mistral nebo helikoptéry H125M od společnosti Airbus a dopravní letouny Casa C-295.

Ruský agent v srdci Bruselu. Srbský odborář tahal informace z europoslanců

„Válka na Ukrajině diverzifikaci jen urychlila. Dřív jsme spoléhali na sovětskou technologii a stále toto vybavení musíme udržovat v chodu. Ale z geopolitických příčin je dnes neudržitelné nakupovat dál od Ruska. I kdybychom chtěli,“ poukázal pro The Financial Times nejmenovaný srbský představitel na fakt, že ruský vojensko-průmyslový komplex musí především nahrazovat ztráty na frontě.

Dohoda o rafalech je výsledkem diplomatické ofenzivy Emmanuela Macrona, který se v posledních měsících snaží profilovat jako největší protiruský jestřáb v Evropě a země jako Moldavsko či Srbsko vyrvat z ruské sféry vlivu. A ten je v pravoslavné balkánské zemi, kde stále přežívají vzpomínky na čtvrtstoletí staré bombardování aliančními letouny, stále velmi silný.

Bratr. Portrét ruského prezidenta Vladimira Putina na jedné z bělehradských zdí (5. března 2022)

Srbsko sice ruskou invazi na Ukrajinu odsoudilo, k západním sankcím se však nepřidalo. Bělehradské letiště se stalo jednou z hlavních přestupních stanicí Rusů mířících do Evropy, srbští nacionalisté pořádají pochody na podporu „velkého slovanského bratra“ a ruská armáda naverbovala stovky srbských bojovníků do bojů na Ukrajině.

Jako k dobytku. Rusové srbským žoldnéřům nadávají a neléčí je, tvrdí náborář

Protesty Kyjeva vyvolal fakt, že v Srbsku vznikla pobočka politické strany ukrajinského proruského politika Viktora Medvedčuka a tamní tajné služby mají stále pevné vazby na Rusko. Loni na podzim byl donucen k rezignaci šéf srbské tajné služby Aleksandar Vulin, kterého Američané kvůli jeho špinavým obchodům zařadili na sankční seznam.

Bělehrad nicméně v posledních dvou letech udělal několik kroků, které stereotyp o největším ruském spojenci na Balkáně zpochybnily. Už loni se na veřejnost dostaly úniky informací z Pentagonu, že Srbsko potichu a přes prostředníky dodává dělostřeleckou munici ukrajinské armádě.

Poslali jste zbraně Ukrajině? ptá se Moskva Srbska. To zprávy popírá

Ministerstvo obrany to sice popřelo, na ruských sociálních sítích se však začaly objevovat záběry dělostřeleckých nábojů s nápisy srbských výrobců, které údajně použila ukrajinská armáda. Aleksandar Vučić následně prohlásil, že proti dodávkám munice přes prostředníky nic nemá.

Srbsko se také loni zapojilo do Krymské platformy, ukrajinské iniciativy usilující o osvobození poloostrova, a podporuje rovněž Zelenského desetibodový mírový plán. Znalci regionu si všímají, že vztah mezi ukrajinským prezidentem a Alexandrem Vučičem je úplně jinde než otevřená nenávist vůči maďarskému premiérovi Orbánovi.

„Nechápu lidi u nás v Srbsku, kteří dávají najevo své protiukrajinské postoje. Chápu jejich sympatie k Rusku, ale Ukrajinci Srbsku nikdy nic neudělali. Jsou to naši slovanští bratři a my bychom s nimi chtěli mít dobré vztahy,“ prohlásil Vučić po setkání se Zelenským v Tiraně letos v únoru.

Za humny je Rus. Obří základna udělá z Rumunska alianční velmoc

Srbsko také činí nenápadné kroky k vymanění se z totální závislosti na ruském plynu. Loni v prosinci se napojilo na plynovod v sousedním Bulharsku, díky čemuž získalo přístup k plynu z Ázerbájdžánu a LNG terminálu v řeckém přístavu Alexandrupoli. Kapacita nového plynovodu je 1,8 miliardy kubíků ročně, což představuje šedesát procent srbské spotřeby.

Sto sedmdesát kilometrů dlouhá přípojka stála sto milionů eur, přibližně polovinu z toho zaplatila Evropská komise. Posilování ekonomických pout si minulý týden pochvaloval i Macron, který v Elysejském paláci Vučiče nabádal ke sladění zahraniční politiky s Bruselem a normalizaci vztahů s Kosovem.

„Srbsko nesmí nikdy pochybovat o tom, že jeho budoucnost je v Evropské unii a nikde jinde. Tuto volbu musíme podpořit pokračováním a urychlením reforem právního státu, nezávislostí soudnictví a pluralitou médií,“ dodal francouzský prezident na adresu politika, jenž je opakovaně obviňován z autoritářských tendencí.

Ruští komentátoři po schůzce zdůrazňovali hlavně fakt, že srbský prezident znovu odmítl přijetí sankcí. Z některých reakcí je však patrné, že Moskva jeho manévrování mezi východem a západem pozoruje s rostoucí nelibostí. „Srbský prezident dorazil do Francie jako kupec, který je ochotný za francouzské zboží, investice a ochranu bohatě zaplatit,“ píše komentátor portálu Russkaja Gazeta s tím, že Vučić koketováním s Francií páchá politickou sebevraždu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...