Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Egyptologové v poušti testují odolnost výrobků. Nejlepším dávají známku

Seriál   19:39
Drsné a náročné prostředí, v němž čeští egyptologové a další vědci v Egyptě a Súdánu dlouhodobě pracují, umožňuje prověřit odolnost výrobků a technologií, které používají. Těm nejlepším mohou od srpna udělit novou ochrannou známku Prověřeno v poušti. První zájemce už mají.
Čeští egyptologové zkoumali také místa v egyptské Západní poušti. V odlehlých...

Čeští egyptologové zkoumali také místa v egyptské Západní poušti. V odlehlých místech, od Káhiry vzdálených stovky kilometrů, kdysi bujel život, dnes je to jen holá pustina. Kde se pásly žirafy a choval dobytek, vylézají už jen kobry. Vydat se sem, znamenalo důkladně se vybavit, protože do civilizace je daleko. Na spolehlivých autech záviselo zdraví i život. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Sluneční žár, teploty ve stínu i nad 45 °C. Často obrovské teplotní rozdíly během jediného dne. Prachu je při archeologickém výzkumu stejně jako na rušném staveništi a k tomu všudypřítomný písek. Když v březnu a dubnu přijde chamsín, nepříjemný, velmi horký vítr s písečnými bouřemi, žádný přístroj, žádné místo na těle neunikne bodajícím zrnkům písku letícím vzduchem velkou rychlostí, pokud není pečlivě přikryté a utěsněné. V takových podmínkách pracují egyptologové v Abúsíru asi 20 kilometrů od Káhiry na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě.

Pod pouštním povrchem je situace jiná, ale o nic méně náročná. V pohřebních šachtách hlubokých až 25 metrů pod zemí je vlhkost téměř stoprocentní a čerstvý vzduch v podstatě žádný.

Po desetiletích práce v Abúsíru egyptologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vědí, jak se na toto prostředí připravit, a jejich zkušeností nyní mohou využít firmy.

„Vždycky si vybíráme výrobky, které mají reference na svou spolehlivost a odolnost. Pokud budou mít firmy zájem, můžeme jejich výrobky otestovat, a když v extrémním prostředí egyptské pouště obstojí, mohou pro ně použít naši novou ochrannou známku Prověřeno v poušti,“ říká ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

„V abúsírské poušti technika i jiné vybavení odchází nejméně dvakrát rychleji. Proto je tak důležité mít k dispozici vybavení, které nás nezklame uprostřed projektu, protože shánět adekvátní náhrady není v Egyptě možné a nemáme tam na to ani čas,“ vysvětluje Bárta a dodává, že výrobky zájemcům otestují jak v Abúsíru, tak v Súdánu, kde mají dvě archeologické koncese. „Súdán je ještě o něco náročnější prostředí než Egypt. Jsou tam vyšší teploty a prašnost těžko představitelná pro člověka, který tam nikdy nebyl.“

Egyptologové mohou testovat vše, co sami ke své práci běžně používají. Oděvy, obuv, fototechniku, kamery, počítače a notebooky, smartphony, ale i například technické textilie nebo klimatizační, ventilační, osvětlovací a záchranná zařízení, čerpadla a kompresory.

„Ochranná známka Prověřeno v poušti slouží jako určitý punc kvality a exkluzivity. Každý oprávněný uživatel bude vůči svým zákazníkům demonstrovat, že jeho zboží úspěšně podstoupilo testování v těžkých pouštních podmínkách,“ říká Matěj Machů, poradce pro právo duševního vlastnictví z univerzitního Centra pro přenos poznatků a technologií.

Boty do všech terénů

Prvním zájemcem o test v poušti je česká obuvnická firma Prabos. Egyptologové budou její pohorky prověřovat už při podzimní expedici. „Poznatky z testování nám mohou pomoci naše boty ještě vylepšit,“ uvedl Jaroslav Palát, předseda představenstva firmy Prabos.

Prověřeno v poušti / Testováno v Antarktidě

Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je se svou ochrannou známkou Prověřeno v poušti druhým univerzitním pracovištěm v Česku, které nabízí testování výrobků a technologií v extrémních podmínkách.

Masarykova univerzita v Brně uděluje obdobný certifikát, jen z opačných poměrů – testuje v tvrdém prostředí Antarktidy, kde má v jižní polární oblasti vlastní výzkumnou stanici. Uděluje značku Testováno v Antarktidě.

„Pro nás je obecně důležité, aby bota byla kotníková, abychom nemuseli neustále vysypávat písek, lehká a prodyšná a musí zvládnout vlhký povrch v podzemních komorách a neklouzat. Podrážka musí být měkká a ohebná kvůli bezpečnosti například při řízení auta nebo lezení na žebřících,“ vysvětluje egyptoložka Veronika Dulíková, která se podílela na přípravě registrace ochranné známky Prověřeno v poušti Úřadem průmyslového vlastnictví.

První ostré testování pohorek bude spočívat v tom, že egyptologové je budou používat po celou dobu expedice v každém terénu. Všichni ohodnotí, co jim vyhovovalo a co by navrhovali zlepšit. Když se shodnou, že obuv uspěla, Bárta výrobku propůjčí ochrannou známku. Jeho rozhodnutí však ještě musí potvrdit vedení filozofické fakulty.

Prach v hrobkách usedá hodiny

Fotoaparáty a další citlivou techniku ničí v poušti prach. „Když například vyčistíme místnost v hrobce a náš geoinformatik Vladimír Brůna ji má zdokumentovat 3D skenerem, musí několik hodin čekat, než prach usedne. Jinak by životnost skeneru moc dlouho neudržel. Preferujeme tedy opravdu odolnou techniku,“ dodává Dulíková a zdůrazňuje, že technické zázemí, bez kterého se egyptologové neobejdou, se netýká jen dokumentačních zařízení.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

„Když například profesor Bareš zkoumal Iufaovu hlubokou šachtovou hrobku, firma Inset nám do ní nainstalovala systém vzduchotechniky, který umožnil cirkulaci vzduchu, aby tam členové týmu mohli vůbec fungovat, opakovaně se do hrobky vracet a dokončovat její výzkum,“ popisuje.

Prostory hrobek jsou někdy tak stísněné, že se do nich lze dostat zprvu jen po lanovém žebříku a i po vyčištění je pohyb uvnitř značně limitovaný. To klade zvláštní nároky i na oblečení, které má zajišťovat aspoň minimální pohodlí. „Před časem jsme začali používat oblečení Bushman. Jejich bavlněné kalhoty mám dodnes. Jsou sice dost pevné, ale dobře chrání kůži před různými poraněními a odřeninami, když je potřeba někam lézt nebo dokumentovat v leckdy krkolomných polohách,“ říká egyptoložka.

Specifickou výbavou jsou auta. „Při našich expedicích do egyptské Západní pouště na nich doslova závisel náš život, protože poslední výspa civilizace se nacházela třeba pět dní jízdy pouští. A pokud auta selžou, může být život v ohrožení. Podle mého názoru za desítky let naší práce v Egyptě obstálo ve všech testech extrémní povahy jediné auto, a tím je Toyota Land Cruiser,“ říká Bárta.

České karamely a pivo v Núbii

Mluvčí filozofické fakulty Petr Kukal zdůrazňuje, že nová ochranná známka „rozhodně není marketingovou pozorností pro partnery a sponzory. Její získání bude podmíněno dosažením jasně daných standardů“. Zájemcům o testování bude sloužit web proverenovpousti.cz, kde je i přehled výrobků, které je možné nechat prověřit.

Ostatně zájem o ověření kvality výrobků v pouštních podmínkách měly společnosti už v době, kdy čeští archeologové v Egyptě začínali. Jako první se zapojily firmy, které zásobovaly české výpravy do Núbie. Tam se vědci podíleli na záchraně a dokumentaci památek, dnes zatopených Vysokou asuánskou přehradou.

Egyptologové testovali ve více než padesátistupňovém vedru a velmi prašném prostředí například hodinky Prim, ale také potraviny. Sladké karamely, pivo, masové konzervy, salám nebo sušené polévky zpestřovaly vědcům jídelníček a ti po návratu podrobně hodnotili, jak výrobky obstály.

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Po pečlivém „zabalení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Ramesse II. dával najevo, že je výjimečnější, odhalili čeští egyptologové

Výzkum chrámu byl s ohledem na jeho rozsáhlé poničení velmi náročný.

VIDEO Panovník Ramesse II. postavil svůj chrám v Abúsíru mimo jiné proto, aby se připodobnil k dávným...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...