Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

  2:28aktualizováno  16:44
Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala faktická segregace romských dětí ve vzdělávání a zlepšení práv se nedočkaly ani sexuální menšiny. Ve výroční zprávě to uvádí organizace Amnesty International. Ta Česku vytýká i zastaralý zákon o přístupu k interrupcím a vývoz zbraní do Izraele či Saúdské Arábie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zpráva, která hodnotí stav lidských práv ve více než 150 zemích a regionech, tvrdě odsoudila úpadek právního státu ve světě. Kritika se nevyhnula ani Česku, kterému Amnesty v takřka 420stránkovém dokumentu věnovala stránku a půl.

„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty o situaci uprchlíků v Česku. Ukrajinci se podle zprávy potýkali i s překážkami v integraci. Ačkoliv míra jejich zaměstnanosti činila 64 procent, jednalo se většinou o špatně placená a nekvalifikovaná pracovní místa.

Loni Česko podle Amnesty nepokročilo ani v řešení přetrvávající faktické segregace romských dětí ve vzdělávání. Česká pobočka mezinárodní organizace poznamenala, že opatření, jak situaci zlepšit, představilo ministerstvo školství na počátku letošního roku.

Rovná práva queer páry nemají, ale není konec. Mohlo být i hůř, říká Horáková

Amnesty zaznamenala, že čeští poslanci odmítli novelu zákona o manželství pro všechny páry. „Což vytváří nejistotu ohledně budoucnosti rovných práv v manželství,“ uvedla zpráva. A upozornila na to, že u transsexuálů, kteří usilovali o právní uznání pohlaví, byla ze zákona stále vyžadována sterilizace.

„A to navzdory rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z roku 2017, podle něhož se jedná o porušení lidských práv,“ poznamenala Amnesty. Problematický v Česku podle Amnesty zůstává zákon o přístupu k potratům. „Mnohá zdravotnická zařízení odmítala poskytovat interrupce občanům zemí mimo EU kvůli nesprávným tvrzením České lékařské komory – opakovaně vyvráceným ministerstvem zdravotnictví a úřadem ombudsmana – že to zákon neumožňuje,“ uvedla zpráva.

Jako nezodpovědný pak označila Amnesty vývoz zbraní do Izraele, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů kvůli riziku, že by mohly být použity k závažnému porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva.

Zpráva také konstatovala, že česká vláda se sice hlásí k uhlíkové neutralitě do roku 2050, ale země dosud nepřijala žádný zákon s konkrétními klimatickými cíli.

Komora: Je třeba změnit zákon o interrupcích

Zákony o interrupcích u cizinek v ČR je třeba změnit, uvedla v reakci na zprávu Amnesty International (AI) o dodržování lidských práv v jednotlivých zemích světa Česká lékařská komora (ČLK). Podle jejího právního výkladu lékařům za ně hrozí vězení.

Zákon o umělém přerušení těhotenství má ČR z roku 1986, lékařská komora ho ve svém právním stanovisku označuje jako „socialistický a s obsolentní terminologií“. „Žena písemně požádá o umělé přerušení těhotenství ženského lékaře zdravotnického zařízení příslušného podle místa jejího trvalého pobytu nebo místa pracoviště nebo školy,“ píše se v něm. Podle trestního zákoníku může lékaři, který ženě provede interrupci v rozporu s tímto zákonem, hrozit až pětileté vězení.

„Mnohá zdravotnická zařízení odmítala poskytovat interrupce občanům zemí mimo EU kvůli nesprávným tvrzením České lékařské komory - opakovaně vyvráceným ministerstvem zdravotnictví a úřadem ombudsmana - že to zákon neumožňuje,“ píše se ve zprávě AI. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK uvedlo, že ke stanovisku komory se nebude vyjadřovat.

Vyhláška, která zákon o interrupcích doplňuje, podle něj obsahuje paragraf, který umělé přerušení těhotenství cizinkám upravuje. Vyhláška uvádí, že za přechodný pobyt se nepovažuje pobyt cizinek, které mají povolení k pobytu pro cizince podle zvláštních předpisů či mezinárodních dohod.

Komora na svém výkladu zákonů podle Sojky trvá a lékařům provádění zákroku cizinkám bez trvalého pobytu v Česku nedoporučuje. Podle jejího právního stanoviska, které má ČTK k dispozici, výklad MZd vychází z evropské směrnice o volném pohybu z roku 2015. „Směrnice žádná práva a povinnosti fyzickým ani právnickým osobám nezakládají a v tomto směru ani nemohou jakkoliv přímo měnit vnitrostátní právní úpravu,“ píše se ve stanovisku s tím, že směrnice nejsou přímo aplikovatelné a musí být promítnuty do evropské legislativy.

Europoslanci pro debatu o právu na interrupce v Listině základních práv EU

„Povinností MZd by mělo být navrhnout změnu interrupčního zákona tak, aby byl v souladu se směrnicí EU, o který svůj názor opírá,“ uvedl právník ČLK. Výklad ministerstva podle něj lze považovat maximálně za polehčující okolnost, nikoliv za automatickou beztrestnost.

„Z toho vyplývá, že bude-li lékař jednat v souladu se zákonem, jak zmíněným interrupčním zákonem, tak trestním zákoníkem, jakýkoliv postih z důvodu údajné diskriminace cizinky (...) nemůže připadat v úvahu,“ doplnil.

Interrupce na žádost ženy je ve většina evropských zemí legální, v ČR do 12. týdne a do 24. týdne z důvodu genetického poškození plodu. Nelegální, ale netrestaná je do třetího měsíce v Německu. Letos v dubnu se tamní experti shodli v tom, že taková situace je ale neudržitelná.

V Polsku jsou interrupce povoleny jen při znásilnění či incestu nebo je-li ohrožen život matky. Do roku 2020 byly umělé potraty možné i při vážné nemoci nebo poškození plodu, zpřísnění legislativy do ulic tehdy přivedlo desítky tisíc žen. Polští poslanci v současné době o návrzích na zmírnění potratových předpisů jednají, očekává se ale veto prezidenta. Právě polské ženy často za možností ukončení těhotenství cestují do Česka.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....