Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Charismatický řečník a Putinův úhlavní nepřítel. Rusko přišlo o vůdce opozice

  14:05
Ruský politik Alexej Navalnyj, který v pátek zemřel ve vězeňském táboře na Sibiři, byl vnímán jako nejvýraznější kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj svým bojem proti korupci mezi ruskými elitami dosáhl postavení vůdce opozice a těšil se pověsti charismatického řečníka. V minulosti čelil kritice za své nacionalistické postoje.
Navalného portrét v Petrohradě před přemalováním a zasahujícím policistou....

Navalného portrét v Petrohradě před přemalováním a zasahujícím policistou. Ruský nápis na graffiti v překladu říká: „Hrdina nové doby“. (28. dubna 2021) | foto: Reuters

Navalnyj, kterému bylo 47 let, byl za mřížemi třetím rokem. Ruské soudy mu uložily několik trestů, mimo jiné za extremismus. Navalnyj veškerá obvinění odmítal. Podle odpůrců Kremlu se režim v Moskvě snažil jeho uvězněním zbavit nepohodlného kritika. Opozičník zemřel krátce před březnovými prezidentskými volbami, ve kterých se Putin uchází o další mandát.

Navalnyj byl poprvé odsouzen v roce 2013, a to za zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody.

Navzdory rozsudku skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Soud pak nařídil nový proces, který skončil pětiletou podmínkou. Pravomocný rozsudek mu podle ruských zákonů zabránil kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018.

Navalnyj je po smrti, oznámila vězeňská správa. Putina informovali

V prosinci 2014 dostal Navalnyj za zpronevěru 27 milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher podmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Firma přitom tvrdila, že neutrpěla žádnou škodu a Evropský soud pro lidská práva (ECHR) shledal tehdejší proces nespravedlivým, za což Rusko vyplatilo Navalnému odškodnění.

Ruské úřady Navalného opět uvěznily v lednu 2021, a to hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Oponent režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy.

Zadržen byl z důvodu, že podle úřadů porušil pravidla dříve uloženého podmíněného trestu za podvod na kosmetické firmě Yves Rocher. Soud ho následně kvůli tomu uvěznil zhruba na 2,5 roku nepodmíněně. EU kvůli otravě Navalného uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU. Navalnyj držel na čas ve vězení hladovku.

Navalného smrt potvrdila ruský návrat ke stalinismu, říká analytik

Další proces s Navalným začal v únoru 2022 přímo ve věznici. Prokuratura požádala ruský soud, aby Navalnému uložil další trest 13 let vězení za podvod a pohrdání soudem. Podle obžaloby použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně Navalného Fondu boje s korupcí, který úřady mezitím zakázaly jako extremistickou organizaci. V březnu téhož roku ho soud shledal vinným z podvodu a z pohrdání soudem a poslal ho na devět let do vězení.

Navalnyj stanul před soudem znovu loni v červenci. A to přímo ve věznici IK-6 s nejpřísnějším režimem Melechovo v ruské Vladimirské oblasti, kde si odpykával předchozí trest. Obviněn byl ze založení a financování extremistické organizace, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z „rehabilitace nacismu“.

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj (20. února 2021)

Agentura AFP tehdy napsala, že další vězeňský proces s Navalným ilustruje ovzduší represí uprostřed ruské agrese proti Ukrajině. Prokuratura později požádala soud, aby Navalnému vyměřil dalších 20 let za mřížemi. Loni 4. srpna jej soud za extremismus poslal na 19 let do vězení. Západní činitelé verdikt odsoudili a vyzvali k opozičníkově propuštění.

Navalnyj byl z věznice v ruské obci Melechovo před loňskými Vánocemi převezen do vězeňské kolonie ve městě Charp v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři, kde jej hned po odchodu z karantény zavřeli na samotku. Kruté podmínky v trestanecké kolonii Poljarnyj volk (Polární vlk), která se nachází asi 60 kilometrů za polárním kruhem, sarkasticky komentoval začátkem ledna na sociální síti Telegram.

Nacionalistická minulost

Navalnyj se narodil 4. června 1976, vystudoval práva na moskevské Univerzitě přátelství národů a později finančnictví na akademii při ruské vládě. Absolvoval také půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Ke své prezentaci hojně využíval sociální sítě.

Navalnyj býval občas kritizován za svou nacionalistickou minulost, například spoluzaložil hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované kriminalitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.

Brutální vražda, ukázka Putinova režimu, reaguje svět na Navalného smrt

Podle serveru Gazeta.ru se Navalnyj v začátcích podílel na organizování nacionalistických pochodů, které se začaly konat u příležitosti Dne národní jednoty. K repertoáru těchto pochodů patřila hesla proti přistěhovalcům, násilí a občas i hajlování. Navalnyj se kontroverzních pochodů v minulosti pravidelně účastnil.

V roce 2014 v rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že ruská anexe Krymu sice je porušením mezinárodního práva, ale „realita je taková, že Krym je součástí Ruska“. Za nacionalistu označil Navalného i bývalý český prezident Miloš Zeman.

Navalného vězní v gulagu. Bojím se o jeho život, říká Černoušek z Memorialu

Po vyloučení z řad liberální opozice se Navalnyj zaměřil na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, jako je plynárenský obr Gazprom, ropná společnost Rosněfť nebo vlivná banka VTB, aby se jako menšinový akcionář i v soudních bitvách domohl přístupu k informacím o hospodaření. Následně na blogu psal o nepravostech, zpronevěrách a korupci.

Navalnyj skončil několikrát na kratší dobu ve vězení, včetně vězení domácího, a to kvůli organizování nepovolených demonstrací. Tím se zabýval také Evropský soud pro lidská práva, který rozhodl o odškodnění pro Navalného. Soudy také zakázaly činnost fondů a štábů spojených s Navalným kvůli jejich extremistické činnosti. Několik jeho spolupracovníků bylo také odsouzeno k vysokým trestům vězení.

V říjnu 2021 udělil Evropský parlament Navalnému Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ocenil ho za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

SPOLU zahájí hlavní část kampaně na nádraží pod heslem Pravda vítězí

20. května 2024  11:36

Pod zlaceným státním znakem první republiky s nápisem „Pravda vítězí“ ve zrekonstruovaném Fantově...

Místo pokuty 1 500 korun nutil hlídce bokem tisícovku, chtěl ušetřit na pivo

20. května 2024  11:31

Tisícikorunový úplatek nutil policistům opilý spolujezdec z vozu, jehož řidiče hlídka přistihla na...

Vláda nechce dodržet dohodu s lékaři, bojí se zdravotnické odbory

20. května 2024  11:27

Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se vloni dohodli s premiérem Petrem Fialou na zvýšení platů...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...