Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zpochybňovat členství v EU s válkou za humny? Nezodpovědnost, říká Ladmanová

  20:00
Šéfka Zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová se v evropských institucích pohybuje již dlouhé roky. S blížícím se dvacetiletým výročím Česka v EU se ohlíží za svými zkušenostmi a v rozhovoru pro iDNES.cz zdůrazňuje, proč nedává smysl vymlouvat se na to, že ‚zlý Brusel si něco rozhodl’ nebo proč jsou témata EU nezáživná.
Vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová (22. března 2024)

Vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová (22. března 2024) | foto:  Petr Topič, MAFRA

V červnu tohoto roku nás čekají volby do Evropského parlamentu. Ty se v Česku už tradičně vyznačují rekordně nízkou účastí. V roce 2014 šlo k urnám dokonce pouhých 18,2 procenta voliček a voličů. Čím si to vysvětlujete?
Myslím si, že je to právě kvůli nedostatečnému povědomí o tom, jak důležité je fungování evropských institucí pro náš každodenní život. U nás se volby pojí s dvacetiletým výročím členství Česka v EU. Už od poloviny dubna by tak ve veřejném prostoru mohlo kolovat více informací. Roberta Metsola například (stávající předsedkyně Evropského parlamentu, pozn. red.) v únoru objela Česko i pár dalších zemí, v nichž je účast u evropských voleb historicky nižší, aby upozornila na to, že volby se blíží a je důležité k nim přijít. To by také mohlo pomoct, aby letos volilo více lidí.

Pro eurovolby je potřeba nadchnout lidi a plnit úkoly, věří šéfka europarlamentu

Co se ve volebním roce 2024 změní pro Evropskou komisi? Jaké jsou její plány na tento rok?
Dynamika bude nejspíš podobná jako při posledních volbách v roce 2019. Se změnou Evropského parlamentu a s výběrem příští Evropské komise, který trvá několik týdnů až měsíců, se legislativní aktivity trochu utlumí. Ale očekávám, že do budoucna bude velkým tématem bezpečnost a obrana.

Z posledního průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že s členstvím Česka v EU je velmi spokojených 13 procent respondentů, dalších více než 34 procent je s ním spokojeno jen spíše. Naproti tomu velmi nespokojených je 19 procent lidí. Jak silně pociťujete euroskepticismus v dnešní české společnosti vy?
Mýtus „zlého Bruselu“ tu jistě přetrvává. Otázka je, kdy je intenzivnější a kdy méně. Podpora EU šla nahoru za covidu a za války, protože lidem došlo, že právě i díky Evropské unii a NATO jsme před mnohými věcmi chráněni.

Každopádně je potřeba pořád vysvětlovat, že Evropa jsme my. Že je to součást naší identity. Vstoupili jsme do ní dobrovolně a všechna rozhodnutí přijímají zástupci všech členských států. Každý tam má hlas, proto nedává smysl vymlouvat se na to, že „zlý Brusel si něco rozhodl“. Rozhodují námi volení lídři, a zástupci, tedy my. A zpochybňovat členství v EU s válkou za humny? To je prostě nezodpovědnost.

KOMENTÁŘ: Co euroskeptici netuší. Na vstupu do EU jsme už hodně vydělali

I přesto máme v Česku zaryté odpůrce. Jak tedy zlepšit povědomí o evropských institucích?
Je to dlouhodobý proces. Jde to těžko už proto, že evropská témata jsou často nezáživná. Když lidem řeknu, že Evropa nám přinesla ekonomickou prosperitu a všeobecnou bezpečnost, tak to zní hrozně neurčitě. Ale když řeknu, že za dvacet let v EU se zvýšila naše životní úroveň na 90 % úrovně EU, zní to lépe. Je třeba o tom mluvit, je to systematická práce. I když často samozřejmě rozhodují emoce.

Monika Ladmanová

Vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová (22. března 2024)
  • Od července 2022 je vedoucí Zastoupení Evropské komise v České Republice.
  • Od roku 2014 byla členkou kabinetu eurokomisařky Věry Jourové.
  • Po studiu na právnické fakultě UK a Columbia University New York pracovala v Českém helsinském výboru.
  • Následně strávila deset let ve vedení nadace Open Society Fund Praha, zabývající se projekty na posílení demokracie, odstranění diskriminace a pro boj s korupcí.
  • Působila také v IBM Česká republika jako manažerka společensky prospěšných projektů.
  • Je autorkou řady článků na téma lidských práv, diverzity, rovnosti žen a mužů.

Můžete ještě zpětně zhodnotit předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, které začalo v červenci 2022?
Česká republika zanechala velmi dobrý dojem. Období předsednictví na ni padlo v polovině mandátu Evropské komise, kdy bylo na stole hodně návrhů, které se musely nějakým způsobem posunout nebo už úplně uzavřít. Zároveň přicházely nové návrhy, které bylo třeba projednat. Je to nejintenzivnější období v pětileté periodě EU a Česká republika se toho zhostila velmi odpovědně a důsledně.

Dohlédnout o kus dál

Vy jste se do čela zastoupení EK v Česku dostala ve stejném roce. Jak byste prozatím zhodnotila své působení?
Potřebovala jsem zkušenost, abych dnes mohla být právě tady. Evropská komise toho totiž produkuje spoustu. Když víte, kam se podívat, není na tom nic složitého. Funguje totiž jako dobře namazaný stroj. Máme tam německý „ordnung“ i severskou transparentnost. A říkám to jako někdo, kdo vzešel z korporátního sektoru a pak nahlédl pod pokličku evropské politiky. Mám srovnání. Ale zkušenost byla potřeba.

Proč?
Do určité míry musím mít přehled o všech evropských tématech. A to jsem se naučila v kabinetu Věry Jourové. Zjistila jsem, jak fungují evropské instituce a jaké jsou jejich mechanismy. Musíte vždy dohlédnout o kousek dál. Když předsedkyně Evropské komise něco řekne, musím si už udělat takovou rychlou analýzu, co to vlastně znamená a kam to směřuje. Stejně tak sleduji, co se děje na evropské úrovni i na úrovni jednotlivých členských států. A zároveň sleduji politické, společenské i ekonomické dění v Česku. Abych mohla oběma stranám pomoci ve vzájemném porozumění.

Ale jste vidět i mimo evropské metropole, navštěvujete krajská města v Česku.
Ano, já si totiž myslím, že je potřeba, abychom byli vidět i mimo Prahu, tedy mimo naši bublinu. Hodně jezdím do regionů, kde se setkávám s politickou reprezentací, neziskovými organizacemi. studenty, nebo podnikateli.

Chci Evropu silnější, víc sexy pro lidi, říká lídryně Láskova volebního bloku

V evropském žebříčku genderové rovnosti (EIGE, úroveň rovnosti žen a mužů na trhu práce, ve vzdělávání, v rozhodovacích pozicích a dalších oblastech života) Česko dlouhodobě zaostává. Za rok 2023 jsme třetí od konce. Vy se tématům rovnosti žen a mužů dlouhodobě věnujete. Jak by se podle vás dala tato situace řešit?
Dobré je mít vzory, to znamená podporovat ženy, které už v těchto pozicích jsou, aby byly vidět. Nejhorší situace je dlouhodobě na pozicích rozhodovacích, ať už v politických nebo ekonomických sektorech. Přitom různorodost obohacuje. S genderovým vyvážením přichází i více názorů. A bavíme se tu i o úplně základní spravedlnosti. Protože příležitosti pro muže a ženy prostě stejné nejsou.

Jsou podle vás řešením kvóty?
Systém dočasných kvót podle mě řešením je, protože urychlí proces, během něhož se ženy do pozic dostanou. Stávají se pak vzorem. A ve veřejném prostoru pak nejsou od politiky tolik zrazovány. Podívejme se dnes na političky a reakce, které dostávají na sociálních sítích. Na Zuzanu Čaputovou nebo Jacinda Ardern (bývalá premiérka Nového Zélandu, pozn. red.) – ty nakonec z politiky odešly. A není se jim co divit.

Práce v EU není jen pro čerstvé vysokoškoláky

Instituce EU si také zakládají na tom, že naslouchají názorům mladých. Jak se je tedy daří zapojovat?
Zájem o rovnost a mladé lidi do politiky hodně vnesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Chce slyšet různé hlasy, ať už mluvíme o věku, pohlaví či příslušnosti k nějaké menšině. Je tomu hodně otevřená. Ostatně její komisi cíleně tvoří stejný počet komisařů a komisařek, což vidíme vůbec poprvé v historii.

Příkladem může být i litevský politik Virginijus Sinkevičius (od roku 2019 Evropský komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov, pozn. red.). Ve svých osmadvaceti letech se vypracoval na komisaře poměrně zásadní agendy.

Evropská krajní pravice vládne TikToku. Velí jí mladičký nástupce Le Penové

To jsou stále ale spíš výjimky. Jak mladé do evropských institucí nalákat?
Je dobré zmínit, že práce v evropských institucích není jen pro čerstvé vysokoškoláky, ale i pro pracující lidi s praxí. Zkušenost, kterou si člověk nese z bývalého zaměstnání, je taktéž hodnotná. Pak záleží, zda se bavíme o administrativních pozicích, kdy lidé zpracovávají zadané úkoly, nebo o politických pozicích.

Ale pro českou společnost je podle mě potřeba zdůrazňovat, že hlavní rozhodnutí o fungování společnosti se utvářejí na evropské úrovni. A to je přesně to, co by mohlo nalákat ambicióznější mladé lidi. Jestliže chtějí něco ovlivnit a přímo tvořit změny, tak je ideální věnovat se evropským agendám. Na národní úrovni se samozřejmě také přijímají zajímavá rozhodnutí, ale dost často vyplývají právě z těch evropských.

A co od mladých žádají evropské instituce? Jaké jsou předpoklady, aby v nich mohli působit?
Mít dobrou znalost angličtiny, být flexibilní, nesoustředit se jen na jeden obor a mít otevřenou mysl.

Můžete poslední dva body rozvést?
Lidé si často myslí, že do evropských institucí mohou jen právníci nebo překladatelé. Ale není to tak, práci tam může najít i chemik, lékařka či geoložka. Chce to tedy nemít klapky na očích.

Otevřená mysl je pak nezbytná, protože jdete do mezinárodního prostředí, které je rozmanité na úvahy i myšlení. Když jste v kanceláři tvořené pouze Čechy a Češkami, pohybujete se v prostředí, kde mají všichni podobnou zkušenost. Ale v evropských institucích pracují lidé ze všech členských zemí. Právě tato rozdílnost je nesmírně obohacující.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

V laboratoři Zentivy unikla nebezpečná chemikálie, likvidovali ji hasiči

16. května 2024  17:35,  aktualizováno  17:45

Pražští hasiči ve čtvrtek odpoledne zasahovali v chemické laboratoři v Dolních Měcholupech v ulici...

Policisté i hasiči v budově BIS prověřovali podezřelou zásilku s chemikálií

16. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:34

V budově Bezpečnostní informační služby (BIS) v pražských Stodůlkách zasahovali policisté, hasiči i...

Kupují otvírák za pětistovku, fandí do noci. Zónu u O2 areny si fanoušci užívají

16. května 2024  17:23

Česko aktuálně žije hokejem. Návštěvnost mistrovství světa atakuje devět let starý rekord, lidé si...

V Kladně hořel sklad olejů a autodílů. Zasahovala stovka hasičů, momentálně dohašují

16. května 2024  12:31,  aktualizováno  17:12

V kladenské ulici Železničářů ve čtvrtek hořela průmyslová hala se skladem olejů a autodílů. U...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...