Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mnichovský „rozsudek“: Čechy hlídalo gestapo, spojenci o ně zájem neměli

  16:55
Rozhodovalo se o budoucnosti jejich země, ale oni nesměli být ani ve stejné budově, ve které evropští státníci s osudem Československa žonglovali ve hře plné lží a přetvářek. Pod dohledem gestapa diplomaté Vojtěch Mastný a Hubert Masařík 29. září 1938 čekali na každou drobnou zprávu z jednání, po němž byla republice „amputována“ značná část území.

Evropa byla v těch posledních zářijových dnech roku 1938 na pokraji nové velké války. Jednání mezi Adolfem Hitlerem a britským ministerským předsedou Nevillem Chamberlainem ztroskotalo a Československo, které i na základě nátlaku svých spojenců z Francie a Británie ochotno k řadě ústupků vůči Německu, mobilizovalo.

Vyhrocenou situaci měl ku spokojenosti evropských mocností „vyřešit“ italský duce Benito Mussolini, který přišel s návrhem uspořádat mezinárodní konferenci poté, co jej k roli „prostředníka“ mezi západními mocnostmi s Německem vyzval Neville Chamberlain. Bylo to mimo jiné poté, co britský premiér v dopise ujistil Hitlera, že „vše podstatné může dostat bez války a bez odkladu“.

Mussoliniho role „prostředníka“ ovšem byla ve skrze formální. Ve své nadutosti si možná duce namlouval, že tím roste mezinárodní důležitost Itálie i jeho osoby, ovšem ve skutečnosti se mnichovská konference odehrávala čistě podle německých not.

„Ostatně Mussolini text uvažované dohody s Hitlerem předem konzultoval, čili o italský návrh šlo jen ryze formálně. Italové totiž sepsali dohodu přesně podle německých instrukcí,“ vysvětluje spisovatel literatury faktu František Emmert.

„Skutečnými autory formální podoby návrhu byl říšský maršál Hermann Göring, státní sekretář Ernst von Weizsäcker a Konstantin von Neurath, bývalý říšský ministr zahraničí,“ uvádí v knize Mobilisace 1938 spisovatel a badatel Martin Nekola. Göring se dokonce později chlubit, že samotná myšlenka na uspořádání konference byla z jeho hlavy.

Kompromis? Hitlerovi se jen přikyvovalo

Ve čtvrtek 29. září 1938 se delegace Británie, Francie a Itálie sešly s Hitlerem a jeho „kumpány“ v mnichovském Führerbau – Vůdcově domě na Arcisstrasse 12 v centru města. Od vchodu na ulici byly položeny červené koberce, objekt hlídaly zesílené stráže SS a celý okolní prostor byl pro běžné obyvatele Mnichova uzavřen. V předsálí byl přítomen také maďarský ministr zahraničí István Csáky, který tlumočil územní požadavky Budapešti. Pozváni nebyli Sověti a ani Čechoslováci.

Mnichov: minutu po minutě

Čtvrtek 29. září 1938

12:30 zahájení Mnichovské konference
15:00 – 16:30 přestávka na oběd
22:00 dohodnuto konečné znění textu
23:00 – 0:00 vyhotovení překladů

Pátek 30. září 1938

0:00 – 1:00 podpis dohody
1:00 zakončení konference, společné fotografování
1:30 informováni českoslovenští zástupci

Českoslovenští diplomaté – vyslanec v Berlíně Vojtěch Mastný a referent ministerstva zahraničí Hubert Masařík - byli gestapem odvezeni a hlídáni v hotelu Regina, kde ani neměli telefonické spojení s Prahou a o vývoji jednání měli jen sporadické informace. Chamberlain na začátku konference údajně nesměle naznačil, jestli by nějaký československý zástupce neměl být alespoň ve vedlejší místnosti, ovšem žádné konkrétní reakce se nedočkal.

Jednání zahájil nacistický vůdce vylíčením „českého problému“. Také Mussolini zdůrazňoval, že Československo ohrožuje mír v Evropě a vlastně od svého založení je „umělým útvarem“. Už dříve italský duce nazýval ČSR posměšně jako „Česko-Německo-Polsko-Maďarsko-Rumunsko-Slovensko“.

A českoslovenští „spojenci“? Ti jednání, které se zpočátku odehrávalo poměrně chaoticky bez pevně daného programu, více méně „odkývali“. Jestli aspoň někdo akcentoval zájmy Československa, byl to francouzský premiér Édouard Daladiér.

Příloha k mobilizaci čs. armády 1938

Navrhoval například, aby ČSR zůstala oblast na slezské hranici, kudy vedla linie těžkého opevnění, s čímž ovšem Hitler nesouhlasil, stejně jako s návrhem výměny za stejně rozsáhlé území na Šumavě. Celkově vzato se ovšem o žádném kompromisu nejednalo, Hitlerovi se především přikyvovalo.

Mastný s Masaříkem byli přizváni do vedlejšího salonku až v průběhu odpoledne. Možnost prezentovat československé stanovisko k celé záležitosti bylo striktně odmítnuto. „Patrně si neuvědomujete těžkou situaci, ve které naši vyjednavači nacházejí. Nemůžete pochopit, jak je obtížné jednání s Hitlerem,“ odbyl je Ashton-Gwatkin, jeden z členů britské delegace.

Daladier: Lidé mi tleskají? Jsou to blbci

Až ve večerních hodinách se detailně řešily jednotlivé body návrhu dohody. Na stole se povalovaly mapy Československa počmárané podle toho, jak kdo znázorňoval, která území musí republika odstoupit Německu. Finální znění dokumentu bylo poté přeloženo do jazyka všech účastníků konference a před jednou hodinou ranní 30. září 1938 podepsáno.

Hitler na závěr poděkoval „jménem celého německého národa“ za dosažení „šťastného výsledku“. Daladier – na rozdíl od Chamberlaina - prý na svůj podpis pod mnichovskou dohodu nebyl vůbec hrdý. „Když přiletěl z Mnichova, tak ho na letišti vítala spousta lidí. Daladier se zeptal: ‚Kdo jsou ti lidé?‘ Odpověděli mu: ‚Přišli vám zatleskat.‘ A Daladier řekl: ‚Jsou to blbci.‘,“ vzpomínal režisér Marcel Ophuls, který s někdejším francouzským premiérem natáčel dokument.

Mimochodem, v době, kdy v Mnichově začínala hlavní fáze konference, zajistilo pražské policejní ředitelství burcující leták. Mimo jiné v něm stálo: „Také pro nás platí: O hranicích se nediskutuje, o hranice se bojuje! Nenajde se vláda, nenajde se parlament, který by mohl kapitulaci splnit. Kdyby bylo třeba, promluvil by lid, jako promluvil 22. září.“

Jak se o pár hodin později ukázalo, šlo o marné doufání. Československo výsledek mnichovské konference akceptovalo.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Vyměníme okupované hraniční vesnice. Arménie a Ázerbájdžán uklidňují napětí

19. dubna 2024  18:04

Arménie vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let....

Čína drží evropské zbrojaře v šachu. Bez její klíčové suroviny Kyjev padne

19. dubna 2024  17:36

Premium Dodávky západní munice Ukrajině jsou hlavním politickým tématem posledních dní. Některé evropské...

Poslanci kontrolující BIS vyslechli nahrávky spojené s Bystroněm z AfD

19. dubna 2024  17:26

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si minulý týden vyslechli...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...