Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je na tom Martínek? Bude mluvit a chodit? V Rozstřelu hovoří jeho lékařka

Rozstřel   10:00
Docentka Jana Haberlová je ošetřující lékařkou malého Martínka, který trpí AADC syndromem. Donedávna nešlo tuto nemoc léčit, ale Češi se ve veřejné sbírce složili na nákladný zákrok ve Francii, který mohl dvouletému chlapci významně pomoci. Primářka Kliniky dětské neurologie ve FN Motol v Praze přijala pozvání do Rozstřelu.

Momentálně se má dvouletý Martin podle docentky Haberlové dobře. „Je interně stabilní a pomalu se zlepšuje, co se hybnosti týče. Určitě všichni znáte ty jeho poslední fotografie, které byly uvolněny do tisku, že už je v poloze na bříšku schopen zvednout hlavu a je v prvním stadiu motorického vývoje, tedy takzvaně pase koně.“

Pro malého Martina bylo důležité, aby ho lékaři co nejdříve diagnostikovali. Pro tento typ pacientů je to klíčový okamžik, protože teprve poté je možné podle Jany Haberlové zahájit účinnou léčbu. „Je to náš první pacient, který byl u nás na klinice diagnostikován tímto onemocněním.“

Co je AADC syndrom?

A také v celosvětovém měřítku se jedná vyloženě o velmi vzácnou nemoc. Podle posledních informací trpí stejnou chorobou po celém světě pouze zhruba 150 dětí.

„Když jsme diagnostikovali Martínka, sdělili jsme následně rodině, že je zde možnost léčby a že tato léčba je velmi inovativní, že lék byl relativně nedávno schválen Evropskou unií a že z našeho pohledu je Martínek vhodný právě pro tuto léčbu,“ popisuje primářka.

Martinova nemoc se podle ní jmenuje AADC syndrom. „Jedná se o genetickou poruchu, kdy pacient nemá dostatek enzymů, který je nutný k tvorbě bílkovin, jež fungují v mozku jako komunikátory. Takže v podstatě struktura mozku je normální, ale funkčně mozek nekomunikuje tak, jak má. To znamená, že pacient má poruchu hybnosti a nerozvíjí se ani mentálně.“

Proto je podle ní klíčové, že Martin léčbu podstoupil. „Byla aplikována genová léčba. Řešila se příčina nemoci, takže jsme mohli vysadit původní léčbu, která tlumila jeho mimovolní pohyby, a nyní je v podstatě pouze na rehabilitaci, nemá žádné jiné léky. Postupně se budou zapojovat nové motorické okruhy a on se bude opravdu motoricky, ale i mentálně rozvíjet.“

A jak úspěšná tato léčba může být? „Myslím, že současný stav odpovídá tomu, co se dalo očekávat. A doufáme, že to není finální stav. Doufáme, že se vše bude stále zlepšovat,“ říká optimisticky primářka s tím, že pokud bude léčba dlouhodobě účinná, mohl by být Martin schopný omezené chůze a zároveň by měl být schopen rozvoje řeči.

Co je Upstaza?

Klíčovým okamžikem léčby bylo vpravení léku, který se jmenuje Upstaza, do Martinova mozku. Desetihodinová operace se uskutečnila ve francouzském městě Montpellier a Haberlová byla jako ošetřující lékařka u toho.

„Tento lék je určitým typem adeno-asociovaného viru, který funguje jako vektor a nese umělý lidský gen, jenž Martínkovi chybí. Zanese ho do buněk, kde je třeba, aby se tvořila bílkovina, a tam si žije umělá lidská DNA svým vlastním životem a tvoří chybějící protein,“ zjednodušeně popsala princip léčby primářka Haberlová.

Martinova operace stála v přepočtu desítky milionů korun. Vzhledem k tomu, že ji nehradila zdravotní pojišťovna, skládali se na léčbu čeští občané. Díky neuvěřitelné vlně solidarity se nakonec peníze podařilo vybrat.

A měl by být podle primářky Haberlové podobný typ léčby hrazen ze zdravotního pojištění? „Tady je opravdu potřeba si nastavit nějaká pravidla na takto extrémně finančně náročné léčby. Jako lékařka se vždycky snažím najít léčbu. A to třeba i formou klinické studie. Prostě něco, co by mohlo mít benefit pro pacienta.“

Je třeba určit jasná pravidla

„Vždycky mě zajímá, jestli je lék bezpečný a pak jaký eventuální benefit pro pacienta přinese. Ale nehodnotím cenu léku, protože já nerozhoduji o úhradě. Tady jsou další hráči, kteří se musí vyjádřit. A není to tak automatické, že by všude na světě takhle extrémně drahá léčba byla hrazena,“ vysvětluje primářka.

Podle ní je třeba v těchto případech určit jasná pravidla, které úkony hradit lze a které už ne. „Medicína se extrémně rychle rozvíjí. Genových léčeb bude opravdu každým rokem přibývat a jsou to opravdu extrémně finančně náročné zákroky.“

Martínek odstartoval změny. Léčba dětí s vzácnými nemocemi dostane nová pravidla

„Jsem dětský neurolog, mou hlavní specializací jsou nervosvalová onemocnění,“ navazuje primářka. „To je oblast, kde jsou četné inovativní léky, včetně genové léčby. To je třeba spinální svalová atrofie. Jsem si vědoma toho, že náš malý obor čerpá relativně velkou sumu v rámci zdravotnictví na tyto inovativní léčby.“

Podle ní je právě dětská neurologie zrcadlem pokroku v medicíně. „Co se týče vzácných nemocí, tak genová léčba je vlajkovou lodí a je to opravdu velmi jednoduchý a krásný princip, jak lze pacientům pomoci.“

Jak časté jsou nervosvalové nemoci? Jak účinná je v současnosti léčba? Funguje v ČR dostatečně prevence a screening? A co říká na přibývající počet veřejných sbírek na léčbu, která nemá lékařské opodstatnění. I na to odpovídala Jana Haberlová v Rozstřelu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...