Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko zažívá boom terapií z gauče. Duševní potíže řeší tisíce lidí online

  13:29
Přibývá lidí, které ničí stres, úzkost či deprese. Když hledají pomoc u psychiatrů, psychologů i psychoterapeutů, jejich zoufalství roste – ordinace totiž nové pacienty nepřijímají nebo nabízejí termíny za řadu měsíců. Proto teď Česko zažívá rozmach online péče i zcela nových digitálních terapií.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Trend podporují také zdravotní pojišťovny. „Abychom zlepšili dostupnost péče, přispíváme na osobní i online konzultace u smluvních terapeutů. Lidem s úzkostí či depresí a žádankou od lékaře hradíme navíc unikátní program Mindwell, který poskytuje terapii v digitální formě,“ říká mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

V době covidu začala online sezení, lze tak pomoci mnohem více lidem. Výhodou online spojení je hlavně rychlost, někdy se klient dočká pomoci do pěti minut.

Digitální terapie plně hradí i vojenská pojišťovna a částečně pojišťovna ministerstva vnitra. Další to zvažují, jelikož program stojí 14 tisíc korun. I většina lidí váhá, zda tolik investovat, když netuší, jak by jim pomohla „nějaká aplikace“. Ale třeba v Anglii jsou digitální programy propojené s péčí osobních terapeutů rozšířené už dlouho.

Česká digitální novinka

„Právě zkušenost z ciziny mě inspirovala k vývoji podobného programu pro Česko. Nazvali jsme ho Mindwell, což v překladu znamená mysli dobře,“ říká ředitelka projektu Jelena Holomany s tím, že pro veřejnost spustil program loni zdravotnický holding AKESO.

„Autory digitální terapie jsou renomovaní odborníci, psychiatr Ján Praško a klinická psycholožka Marie Ocisková. Naše platforma je hravější, zábavnější a pro uživatele více návodná, než bývají ty anglické,“ dodává Holomany.

Praha vybuduje síť péče o duševní zdraví, zdarma nabídne pomoc s depresí

Novinku už vyzkoušelo téměř tisíc lidí. A sedmadvacetiletou Martinu z Prahy nadchla. „Pomáhá mi znovu nastartovat život. Už po první terapii jsem cítila úlevu a naději, že může být lépe. Po dalších jsem některé věci pochopila, změnila přístup a zlepšily se vztahy v rodině,“ líčí žena. Lehčí psychické potíže měla už v dospívání. Úzkosti, deprese i myšlenky na smrt přišly později. Vyhledala lékaře, chodila i k psycholožce, ta jí ale moc nepomohla. Před několika měsíci se žena zhroutila a stále je na nemocenské. Když hledala na stránkách své pojišťovny informace o podpoře duševního zdraví, našla odkaz na Mindwell.

Vyplnila online dotazník a čekala, že ji spojí s terapeutem, s nímž si promluví osobně či online. Zjistila, že jde o digitální program s řadou animovaných i hraných videí, audionahrávek, obrázků, diagnostických dotazníků a interaktivních cvičení. Program je rozdělený do dvanácti modulů, každý odpovídá terapii v rozsahu 1,5 hodiny. Martina tvrdí, že jí terapie pomáhají v seberozvoji – učí se chápat příčiny potíží i negativních pocitů a měnit naučené vzorce chování.

Nekašlete na sebe, vyzývá psycholožka. Lidem pomáhá najít správnou terapii

S odborníky sice nemluví z očí do očí a témata jsou daná, ale v interaktivních cvičeních řeší vlastní problémy. „Na konci každé terapie vidí vše vyplněné můj psychoterapeut, který to vyhodnotí a výsledky mi posílá písemně. Mimo jiné mi poradil, ať změním psycholožku, která mi nesedla. Už mám jinou a pomohlo mi to,“ popisuje Martina. Oceňuje, že s programem může pracovat, když se na to cítí a kdykoli si odpočinout. „Někdy to přeruším, vybrečím se a pokračuji. Každý modul končí zklidňující meditací,“ přibližuje digitální terapii žena.

Pro psychicky nemocné jde o doplněk léčby. Ale protože dostat se do ordinací je problém, desetitisíce lidí už běžně využívají terapie online, tedy formou videohovorů. Na ty přispívá většina pojišťoven, částkami od 2,5 do 10 tisíc korun. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí 500 korun za nejvýše deset sezení ročně, tedy až pět tisíc.

Přibývá lidí, které ničí stres, úzkost či deprese. Když hledají pomoc u psychiatrů, psychologů i psychoterapeutů, jejich zoufalství roste – ordinace totiž nové pacienty nepřijímají nebo nabízejí termíny za řadu měsíců.

100 tisíc online sezení za rok

„Odborníků na duševní nemoci není v Česku málo, ale problém je najít termíny pro osobní setkání, které by vyhovovaly jim i pacientům. V době covidu začala online sezení. Ukázalo se, že tak lze pomoci mnohem více lidem,“ říká Lukáš Krčil, spoluzakladatel platformy Hedepy, která nabízí online péči psychoterapeutů i psychiatrů v Česku, ale i v dalších deseti zemích.

Spolupracujících psychiatrů má společnost deset, psychoterapeutů stovky. V roce 2020 s nimi zprostředkovala prvních osm set online hovorů, loni okolo 100 tisíc a letos do poloviny dubna už 50 tisíc.

„Zájem roste. Každý náš klient si může z videoportrétů vybrat terapeuta podle sympatií i podle toho, s kterými pojišťovnami má smlouvu. Výhodou online spojení je hlavně rychlost, někdy se klient dočká pomoci do pěti minut,“ líčí Krčil.

Strach z nemoci je desetinásobně větší zabiják než nemoc sama, říká psychiatr

Mnozí odborníci totiž pracují i večer či v noci, připojit se mohou odkudkoli. „To platí i pro klienty, kteří oceňují možnost terapie z domácího gauče,“ vysvětluje Krčil. A dodává, že také nabízejí digitální terapii – v aplikaci mají zdarma dostupné třeba dechové cvičení, které člověka ve stresu zklidní do tří minut.

Online péči nabízí stále více portálů i jednotlivých odborníků. Ceny se pohybují od 800 do 1 300 korun za hodinu, ale ne všichni mají smlouvy s pojišťovnami. Jako třeba psycholožka a psychoterapeutka Marie Jahodová z Brna. Zatím je na mateřské dovolené, proto si domlouvá jen několik sezení v měsíci.

„Některým klientům stačí jedno online setkání, ale většina se vrací,“ říká Jahodová s tím, že i podle studií není rozdíl v efektivitě psychoterapie mezi osobním sezením a videohovorem. Lidí, kteří preferují online prostor, podle ní přibývá. Ale jsou i tací, kterým vyhovuje setkání tváří v tvář. Ty zatím odkazuji na kolegy,“ dodává Jahodová.

Kde hledat rychlou pomoc

  • Zdravotní pojišťovny mají na webových stránkách konkrétní programy podpory duševního zdraví.
  • Hedepy, Mojra, Tymosi, NEO Centrum, Shifto i jiné společnosti či odborníci nabízejí online terapie formou videohovorů, ale i konzultace po telefonu nebo e-mailu.
  • Mindwell je unikátní digitální terapeutická platforma, kterou nabízí zdravotnický holding AKESO. Klient s ní pracuje samostatně, ale dostává zpětnou vazbu od terapeuta.
  • Nepanikař je mobilní aplikace pro první pomoc při záchvatu paniky či jiných duševních potížích.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

Rusové na Ukrajině použili zakázaný chlorpikrin, tvrdí USA. Kreml to odmítá

2. května 2024  12:35

Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...