Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko je ještě může přijmout. Případ čínských křesťanů opět posoudí vnitro

  9:59
Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl dvěma kasačním stížnostem čínských křesťanů. Zrušil rozsudek krajského soudu a rozhodnutí ministerstva vnitra, které zamítlo jejich žádosti o azyl. Podle NSS se instituce dostatečně nezabývaly tím, zda Číňanům v jejich zemi nehrozí pronásledování.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Muž, který je v rozsudku označovaný jako L. Y., je jedním ze skupiny čínských křesťanů, kterým v Číně hrozí pronásledování a věznění. Tvrdil, že se policii v březnu 2014 podařilo odhalit jeho domácí setkání věřících Církve boha všemohoucího. Odvezli ho spolu s ostatními na policejní stanici, kde je policisté bili rukama, pevnou složkou, tyčí a nakonec rozbitou skleněnou láhví. Po zaplacení pokuty byl propuštěn, s následky se ale ještě nějakou dobu léčil.

Čínští křesťané se v Česku rychle integrovali, to jim uškodilo, tvrdí právnička

Po incidentu byl L. Y. propuštěn z práce, protože mu nadřízený řekl, že jeho víra způsobuje problémy i jemu. Poté, co učitelé jeho dítěte zjistili, že jsou i s manželkou věřící, obávali se nového zatčení. V rámci čínských provincií se pak ukrývali. V roce 2016 se L. Y. rozhodl přicestovat letecky do Česka z Hongkongu přes Istanbul.

U ministerstva vnitra usiloval o získání azylu v Česku. Tu mu však jeho žádost zamítlo. Rozhodl se proto ministerstvo zažalovat. Žalobu posuzoval pardubický krajský soud, podle kterého nešlo o pronásledování, ale o „individuální kriminální čin policistů.“ Podle soudu si měl stěžovat v zemi původu. 

„Takový přístup je třeba jasně odmítnout. Odporuje zprávám o dodržováním lidských práv, například zpráva ministerstva zahraničí USA obsáhle popisuje zprávy o aktech pronásledování a šikany a to i za účasti policie namířené vůči příslušníkům různých náboženských společenství,“ říká Nejvyšší správní soud (NSS) s tím, že není patrné, z čeho krajský soud čerpá přesvědčení, že nešlo o akt státní politiky, ale o individuální exces několika policistů.

Účast na náboženských setkáních je v Číně trestná

NSS dále rozhodoval i o případu muže, který je v rozsudku označován jako X. 

Křesťané v Číně

  • Patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestanství uznává, ale na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.
  • Církev Boha všemohoucího je v Číně zakázaná a podle článku 300 čínského trestního zákoníku hrozí členství v církvi odnětí svobody 3 až 7 let. 
  • Podle zpráv ministerstva zahraniční USA v roce 2016 Čína trestala desetitisíce lidí za politické a náboženské přečiny.  

Ten je také členem Církve boha všemohoucího a o azyl si zažádal společně s manželkou. Sice fyzické násilí ze strany čínských orgánů nezažili, ale uvádí, že ve svém domě objevili odposlouchávací zařízení a o rok později byla manželka na ulici sledována jiným mužem, patrně agentem.

Podle krajského soudu ani ministerstva nejsou všichni členové církve Boha všemohoucího pronásledovaní. „X byl jen řádovým členem hnutí, jehož postavení lze srovnávat s anonymním sympatizantem,“ uvedl krajský soud. Podle něj je u řádového člena církve možnost zatčení nepravděpodobná. 

„V případě X nelze předpokládat, že by byl vystaven negativnímu jednání ze strany čínských orgánů,“ dodal soud.

Nejvyšší správní soud se s názorem krajského soudu neztotožňuje a jeho rozsudek spolu s rozhodnutím ministerstva zrušil. Podle něj by se mělo ministerstvo vnitra znovu zabývat otázkou, zda neúspěšným žadatelům o azyl zpět do Číny nehrozí skutečné nebezpečí pronásledování v důsledku výkonu svobody náboženského vyznání, konkrétně účasti na náboženských setkáních, která trestná jsou. 

Podle judikatury NSS totiž není nezbytné, aby žadatel o mezinárodní ochranu již byl v minulosti pronásledování vystaven. Stačí, pokud existuje přiměřená pravděpodobnost, že by mu nebezpečí po návratu do země teprve hrozilo. Taková přiměřená pravděpodobnost může vyplývat i z toho, zda mu v Číně bude skutečně hrozit trestní stíhání.

Čínští agenti?

Vnitro dále uvedlo, že se X mohl přemístit v rámci Číny. Takovou úvahu ale NSS označil za „zkratkovitou, protože ministerstvo nevysvětlilo, ve kterých částech Číny by byla hrozba trestního stíhání menší než v domovské provincii X.“

Čína přitvrzuje v pronásledování křesťanů. Zavírá kostely, pálí bible i kříže

Krajský soud je toho názoru, že skupina čínských křesťanů opustila Čínu z ekonomických důvodů, nikoli z důvodů pronásledování. Celá skupina přicestovala v rámci organizované skupiny a i další křesťanští žadatelé o udělení mezinárodní ochrany přiletěli ve stejném období na turistické vízum. 

Podle NSS je toto tvrzení založeno pouze na domněnkách. Podle něj takové odůvodnění musí být založeno na racionálních důvodech a „ne v náznacích a čteních mezi řádky.“ 

Ministerstvo vnitra údajně dlouho prověřovalo, zda mezi žadateli o azyl nejsou příslušníci cizích tajných služeb nebo jiných zahraničních úřadů. Do zkoumání, zda nejde o agenty, se údajně zapojily i české tajné služby. Česká bezpečnostní informační služba je ale jako takové ohrožení nevidí. V materiálu, který ministerstvu ke kauze připravovala, ale nic takového nezmiňuje. Uvedla to organizace Sinopsis, které to potvrdil zdroj z bezpečnostních kruhů.

Většinu žádostí soud zamítl

Podle krajského soudu ani L. Y., ani X nikdo ve vyznávání víry nebránil. Uvedl, že z veřejně dostupných informací plyne, že rodina a přátelé mají právo se doma setkávat za účelem modlení a studia bible bez registrace u čínských státních orgánů. Poukázal na oficiální stanovisko čínské státní správy náboženských záležitostí. Podle NSS je čerpání představy o náboženské svobodě v Číně z prohlášení čínské vlády „přinejmenším překvapující“ a není zjevné, proč krajský soud věří samotným čínským státním úřadům.

Případ čínských křesťanek a křesťanů usilujících o azyl v Česku začal před třemi lety. Tehdy přes 70 Číňanů podalo žádost o udělení azylu. Ministerstvo ale většinu žádostí zamítlo, úspěšných bylo pouze osm případů. Někteří z žadatelů nezvládli dlouhé čekání v nejistotě a tak odjeli zpět do Číny. 

Třicítka odmítnutých žadatelů se obrátila na královéhradecký krajský soud. Ten dosud podle ČTK rozhodl o 21 z 30 žalobách na české ministerstvo vnitra. Pravomocná jsou zatím čtyři rozhodnutí, řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. Dalšími případy se však zabývaly krajské soudy po celém Česku. 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...