Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

PŘEHLEDNĚ: Jak se liší administrativní odvody, předurčení či mobilizace?

  19:22
Prezident Petr Pavel zmínil možnost zavedení administrativních odvodů do armády, zároveň od loňského roku funguje takzvané dobrovolné předurčení. Ministryně obrany Jana Černochová i premiér Petr Fiala ujistili, že se povinná vojna nechystá. Podívejte se na přehled iDNES.cz a přečtěte si, jak se liší aministrativní odvody od předurčení, aktivních záloh či mobilizace.

1. Administrativní odvody

Jde o seznam lidí, kteří by v případě napadení země mohli jít sloužit, včetně pozic, na které by mohli nastoupit. Odvody podle prezidenta, který byl náčelníkem armádního generálního štábu, nelze vnímat jako předstupeň obnovení základní vojenské služby. Pavel to uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct, který odvysílala televize Nova.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý vysvětlil, že administrativní odvod není nic jiného, než že se daný muž či žena ztotožní na příslušném úřadě nebo krajské vojenské správě a prověří se jejich zdravotní stav a vzdělání. Prověření by podle Šedivého neobsahovalo žádné fyzické či psychické testy.

„Evidence se uskuteční během několika minut a potom už na daného člověka není žádný další požadavek. Jen v případě, že by byla nutná mobilizace,“ podotkl bývalý generál.

„Myslím, že do budoucna to bude nezbytné. České zákony se mobilizací totiž začínají zabývat až v době, kdy je stav ohrožení státu. A to je pozdě. Vidíme jak to nyní vypadá na Ukrajině a v jakém stavu tam ten mobilizační proces je,“ doplnil.

Povinná vojenská služba nebude, ujistili Černochová i premiér Fiala

„V žádném případě se nechystá zavedení povinné vojny,“ ujistila také ministryně obrany Jana Černochová.

Resort obrany podle ní na administrativním úkonu pracuje a již minulý rok provedl změnu zákona, která umožňuje získávání informací o občanech z registrů státu. „Nyní již vzniká informační systém pro řízení obrany, který propojí různé registry a systémy, tak aby armáda měla i v době míru data o občanech a byla připravena na krize. Řídíme se tím, že po úřadech mají obíhat data a ne lidé,“ poznamenala Černochová.

Dodala, že odvody jako takové je možné provádět až po vyhlášení nejvyšších krizových stavů a neobejdou se bez lékařské prohlídky a následného výcviku. Proto byl zaveden i institut dobrovolného předurčení.

Západ má deficit ve své obraně, řekl Pavel a podpořil odvody do armády

2. Dobrovolné předurčení

Dobrovolné předurčení v červnu podepsal preziden Pavel. Jde o způsob, jak se občan může zapojit do armády, když pro něj není možné odjet na šestitýdenní výcvik armádních aktivních záloh nebo se rovnou stát profesionálním vojákem. Na rozdíl od administrativních odvodů o předurčení žádá sám jedinec.

„Občan dá souhlas s tím, že může být odveden po rozhodnutí vlády již v době míru. Armádě zároveň předá data o sobě a svém zdravotním stavu,“ uvedla Černochová.

Přihlásit se může každý občan, kterému podle branného zákona zanikla branná povinnost (nebyl u odvodového řízení), nebo cizinec a to nejdříve dnem, v němž dosáhne věku 18 let, nejpozději však do dne dosažení 60 let. Žádost se podává u rekrutačních pracovišť krajských vojenských velitelství, jejichž seznam najdete na stránkách armády, ale i portálu gov.cz.

Dobrovolník je pak zapsán na seznam ministerstva obrany, díky kterému stát dopředu zná jeho zdravotní stav a ví také o jeho schopnostech a dovednostech, které by armáda v případě krize mohla využít.

Žadatel musí absolvovat zdravotní prohlídku. Přednostní vojenské cvičení vojenské v celkové délce do 12 týdnů pak absolvuje pouze tehdy, pokud o tom rozhodne vláda mimořádným opatřením. Předurčení je maximálně na pět let s možností opakovaného prodloužení.

Chránit Česko může téměř každý. Otázky a odpovědi k dobrovolnému předurčení

3. Aktivní zálohy

Příslušníci aktivních záloh jsou v podstatě vojáci, ale zároveň mají civilní zaměstnání. Několik týdnů v roce se věnují vojenskému výcviku a zbylý čas se věnují své práci.

Při ohrožení státu nebo za válečného stavu jsou vojáci v aktivní záloze využíváni k doplnění ozbrojených sil. Dále také pomáhají třeba při živelných katastrofách. Na vlastní žádost mohou být nasazeni i v zahraničí.

FSV láká studenty k zapojení do aktivních záloh. Dostanou školní kredity navíc

Strategické dokumenty armády k roku 2030 počítají s cílem 30 000 vojáků z povolání a 10 000 příslušníky aktivních záloh. Loni v září bylo v armádě 27 982 profesionálních vojáků, ale pouze zhruba 4300 vojáků aktivní zálohy. Podle prezidenta by aktivní zálohy měly převyšovat počty členů aktivní armády. „Tam se rozhodně ani neblížíme,“ řekl.

4. Branná povinnost

Brannou povinnost definuje zákon jako „povinnost státního občana České republiky plnit úkoly ozbrojených sil České republiky“. Zahrnuje povinnost podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené tímto zákonem.

Zjednodušeně řečeno, v případě ohrožení jsou všichni občané Česka povinni zemi bránit, pokud dostanou povolávací rozkaz. Ten se doručuje nejméně 30 dnů před nástupem.

Armádní virtuální nábor se prodražuje. Loni ale přilákal jen 600 nových vojáků

Odvody se týkají i žen. „Dnes jsou si podle zákona totiž rovni. Odvod by se týkal všech. S tím, že u nástupu k výkonu přípravy, když by bylo ohrožení státu, by se samozřejmě upřednostňovali muži,“ přiblížil Šedivý.

Další podmínkou je věk. Branná povinnost se týká všech občanů ve věku od 18 do 60 let. „Ale vzhledem k tomu, že se posunuje věk odchodu do důchodu, tak se debatuje i o tom, že by se posunul i tento věk,“ podotkl Šedivý.

Pokud člověk dostane příkaz, musí projít výcvikem podle svého budoucího zařazení. Po jeho absolvování se stane vojákem v záloze.

Pokud je ale občas zdravotně nezpůsobilý, odvodní komise vydá rozhodnutí o jeho neschopnosti brannou povinnost vykonat. Odmítnout mimořádnou službu lze také z důvodu svědomí či náboženského vyznání. Má to ale háček.

„Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky,“ píše se v branném zákoně.

Existují další výjimky. Ke službě se nepovolávají například poslanci, senátoři, členové vlády, ústavní soudci, prezident či hejtmani. Dále se branná povinnost nevztahuje na příslušníky bezpečnostních sborů. Výjimku mají i těhotné ženy.

5. Mobilizace

Mobilizace lidí, kteří mají brannou povinnost, může být zahájena při ohrožení státu či válečném stavu. Ty může vyhlásit pouze Parlament. Souhlasit musí ale nadpoloviční většina všech poslanců, tedy alespoň 101, a také senátorů, tedy 41.

Následně je nařízení mobilizace svěřeno na návrh vlády do působnosti prezidenta republiky jako vrchního velitele ozbrojených sil. Mobilizace může být částečná, tedy platit jen pro část vojáků v záloze či jen pro určitá území Česka. Při válečném stavu platí povolání pro všechny vojáky v záloze.

V případech konfliktu jde nejprve o vojáky z povolání, následně aktivní zálohy, tedy ty, kteří dobrovolně prochází vojenským cvičením. Teprve pak by došla řada na vojáky v záloze.

Kdo přesně by byl mobilizovaný, záleží především na potřebách armády. Mohlo by se tak jednat o určitou věkovou skupinu či zaměstnání, třeba řidiče z povolání. Česká republika má konkrétní mobilizační plán, kde je aktivace vojáků přesně popsána. Tyto informace ale nejsou veřejné.

Propuštění z výkonu mimořádné služby se nazývá demobilizace. Ta je vyhlášena prezidentem na návrh vlády po ukončení válečného stavu.

27. září 2023

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

V Milovicích se zřítilo malé letadlo, dva lidé se při nehodě lehce zranili

20. května 2024  12:27,  aktualizováno  12:44

V Milovicích na Nymbursku se v pondělí dopoledne zřítilo malé letadlo v prostoru letiště. „Dva lidé...

Stát do deseti let zakáže kotle na uhlí. Lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

Řidič dostal smyk, otočil auto přes střechu a skončil v řepném poli

20. května 2024  11:58

Jen s lehčím zraněním vyvázl z hrozivě vypadající nehody řidič, který v pondělí ráno dostal na...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...