Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Říkáme jim zemědělci z Václaváku, jde jim jen o dotace, říká sedlák

  9:46aktualizováno  11:50
Česká krajina není schopna zadržovat vodu. Hospodaří na ní velké zemědělské podniky a právě ty jsou terčem kritiky. „Nemůžete ale házet všechny zemědělce do jednoho pytle. Veřejnost by se měla zasazovat o to, aby stát podporoval ty, kteří krajinu neničí,“ řekl pro MF DNES Pavel Raška z Maňovické zemědělské na Plzeňsku.

Václav Raška tvrdí, že lidé nemohou všechny zemědělce házet do jednoho pytle. V každé době totiž byli a jsou dobří, průměrní a ti špatní. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„V každé době totiž byli dobří, průměrní a špatní sedláci. To je ve všech oborech, tomu se neubráníme,“ říká Pavel Raška, předseda představenstva firmy Maňovická zemědělská, která hospodaří nedaleko Nepomuku na 1 700 hektarech.

Někteří zemědělci už nemají dobytek, ale jen rostlinnou výrobu, protože je to finančně výhodnější. Proč vy jste zachovali rostlinnou i živočišnou výrobu?
Víte proč máme dobytek? Protože jsem byl odmalička zemědělec. Vždycky jsem říkal, že bez dobytka nemáme šanci.

V poslední době se objevuje názor, že za špatný stav krajiny mohou zemědělci, tedy přesněji zemědělská velkovýroba, kam tedy výměrou 1 700 hektarů spadá i váš podnik. Co kritikům odpovíte?
Když tu nebude zemědělec, kdo bude udržovat krajinu? Kritiku někdo podporuje, ale já nevím kdo, nevím ani proč. Náš podnik dělá vše pro to, abychom se uživili, abychom zemědělskou výrobu dělali dobře, abychom do půdy zaorávali pravidelně hnůj a udržovali tak její úrodnost a přispívali tím k zadržování vody v krajině. Měli bychom podporovat ty dobré, kteří mají humusu v půdě hodně a krátit dotace těm, kterým humus chybí. Jsem rád, že to ministr zemědělství chce zavést.

Váš názor tedy je, že když jste zachovali dobytek, měli byste být odměněni?
To my říkáme celou dobu, ale nikdo to zatím nerealizoval, takže jsme rádi, když o tom ministr Toman mluví. Já ale celou dobu od revoluce v roce 1989 sním o tom, že někdo ocení, jak hospodaříme. My například jako jedni z mála v regionu chováme prasata. A udrželi jsme je za cenu neskutečných bojů o peníze, úvěrů a dalších komplikací. V českém zemědělství se střídají období lepší a období, kdy bych nejradši v zemědělství pracovat nechtěl. Ale věnoval jsem tomu tolik energie, že stále zůstávám.

Vy si zkrátka myslíte, že bychom si dobré zemědělce měli hýčkat.
Ano, ale společnost je vůči nám spíše napružená. Uvedu příklad. Nedávno nám kousek hnoje vypadl omylem na cestu a lidé hned volali mobilem policii.

Kritika české zemědělské velkovýroby se objevuje i na demonstracích studentů inspirovaných šestnáctiletou švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Co byste třeba studentům vzkázal?
Studenty bych rád pozval na brigádu. Mohli by třeba sbírat kámen nebo by mohli pomáhat na sušce při sušení obilí. Během našich setkání bych jim situaci v zemědělství rád vysvětlil. To je jediná cesta. Možná by už neříkali, že zemědělci jsou nepřátelé. Ve vesnici máme fotbalové mužstvo, jeho členové také byli na brigádě. Po směně byli tak utahaní, že nemohli trénovat.

Součástí veřejného prostoru je i volání po zmenšení polí a farem. Například v Rakousku je průměrná velikost farmy 20 hektarů, zatímco v Česku je to 130 hektarů. V Rakousku je průměrná velikost pole pět hektarů, v Česku násobně víc. Máme se přibližovat Rakousku?
Jezdím do Rakouska na lyže a když jdu v městečku, kde býváme ubytovaní, ráno na vlek, míjíme asi pět chalup, kde mají na kopci hnůj. Po cestě, po které jdeme na sjezdovku, teče močůvka, kolem jsou dva metry sněhu, míjíme deset krav přivázaných řetězem, protože co by ve sněhu dělaly, hnůj je i přímo u sjezdovky a nikomu to nevadí. Kdyby se to stalo v Česku, lidé se zblázní. V Rakousku ale mají naopak své zemědělce rádi, protože vědí, že trávu na sjezdovce nikdo jiný než zemědělec neposeká, zemědělci jim tam také protahují cesty. Tamní lidé to berou tak, že zemědělci jim dělají službu, v tom bychom si mohli vzít z Rakouska příklad. Tady nás lidé jen kritizují.

Odhadl byste, jaké procento zemědělců neničí půdu, mají krávy, snaží se udržet úrodnost půdy a předejít tomu, aby z ní byla polopoušť bez schopnosti zadržet vodu.
Většina zemědělců.

Jak je to možné, když ve srovnání s rokem 1989 máme v Česku méně než polovinu dobytka?
Je to i tím, že za komunistů byla struktura zemědělství místy nesmyslná. Například na Šumavě se ve vysokých nadmořských výškách pěstovala pšenice, což je nesmysl, k tomu měli i dobytek. Po roce 1989 se Šumava zatravnila. Naše zemědělské družstvo mělo za komunistů 2 000 hektarů a z toho jsme orali 1 700. Během pěti let po revoluci jsme to snížili na tisíc, na zbytku máme louky, vojtěšku, jílek. Zkrátka zatravnili jsme i plochy, kde se za komunistů pěstovaly nesmysly. Veřejnost by místo boje měla pomáhat dobrým sedlákům, kteří na vesnici zůstávají s vypětím všech sil a za cenu nízkých mezd. Když bude veřejnost se zemědělci bojovat, bude odtud stále víc a víc lidí odcházet a na jejich místo nastoupí Ukrajinci.

Na některých polích ale humus opravdu není.
Kdo se chce zemědělstvím živit i v budoucnu a chce mít na výplaty, musí vše dělat dobře. Ve vsi máme také jednoho rádoby zemědělce, který koupil 50 hektarů, nechal plochu zatravnit, během 15 let tam vznikla pouze neošetřovaná zaplevelená louka. On totiž louku jen jednou za rok poseče a dostane dotace. Tedy skoro bez práce. Proto stále říkám, že dotace na plochu jsou nesmysl, musíme změnit způsob dotací a ocenit ty kvalitně hospodařící. Ale bohužel, v zemědělství rozhoduje silná lobby lidí, kteří nemají dobytek. My jim říkáme zemědělci z Václaváku. Ti nám kazí reputaci. Jde jim jen o dotace. Správný zemědělec má louky, pole, umí udělat osevní postup, má k tomu dobytek. A ví, že ke zvýšení úrodnosti půdy a luk musí mít hnůj i močůvku, jednou za čtyři roky dá na pole hnůj, na louku močůvku. My dnes máme stroje tak výkonné, že nikdo v okolí hnůj ani nepocítí. Ráno vyjedeme s rozmetadly, večer máme hotovo.

I tyto velké mašiny jsou zdrojem kritiky, že jsou těžké, utužují půdu a snižují její úrodnost. Není to tak?
Je to přesně naopak. Když má stroj záběr 10, 12 metrů, přejede určitou plochu jednou, když pracovaly Zetory pětadvacítky, třicítky, musely pole přejet desetkrát a utužily půdu víc. Stroje navíc mají široké pneumatiky a síla se tedy rozloží, pneumatiky se také mohou podhustit a půdu tolik neutužují. Vše se dá nastavit ve prospěch krajiny. Kdo to myslí se zemědělstvím vážně, musí takové stroje mít.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut

25. dubna 2024  9:57

Při prodlužování dálničního přivaděče od Vysoké k Přešticím vybudovali stavbaři u sjezdu na Dnešice...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...