Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poprava mečem byla čestná smrt, většinou se věšelo, říká znalec katů

  9:40
Jako šéf Okrašlovacího spolku ve Znojmě má blízko k historii, proto Otto Bouda začal před více než dekádou dávat dohromady střípky ze života místních katů. Zaobírá se sedmi stoletími a jeho koníček už spolkl tisíce hodin. Zatím má osm plných šanonů faktů.

Postava kata bývá pravidelným účastníkem průvodů Znojemského vinobraní. Dlouhá staletí byl popravčí také nedílnou součástí města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kat býval obecní zaměstnanec, ale lidé se ho stranili a žil na okraji měst. Bylo tomu tak i ve Znojmě?
To mělo vývoj. Jinak byli kati vnímáni v hlubokém středověku a jinak po reformách Marie Terezie, kdy už je společnost považovala za téměř řadové občany. To, že bydleli spíš na okrajích měst, bylo dáno tím, že se nezabývali jen hlídáním a popravováním vězňů, ale i čištěním odpadů. Provozovali takovou sanitární službu. Likvidovali i uhynulá zvířata, zakopávali je na mrchovišti. Šlo tedy o práci, která není moc čistá a voňavá. Ale město katy potřebovalo, a tak bydleli stále uvnitř hradeb, nebyli vystrčeni do nebezpečí. Znojemský kat býval půjčován premonstrátům do panství Louka a vlastnil i pohodnictví (provozovna zaniklého řemesla, které spočívalo v likvidaci uhynulých zvířat, v odchytu toulavých zvířat a jejich případném zabíjení – pozn. red.) v Tasovicích, Hodonicích a Boroticích.

Kde bývala katovna?
Ve středověku kati bydleli v Jámě zvané také Staré město. Jde o roklinu mezi znojemským hradem a kostelem sv. Mikuláše s asi dvacítkou menších domů postavených bez jasného řádu. Později už tam měl kat nedostatek prostoru, míval rozsáhlou rodinu a také u něj bydleli jeho pacholci, kteří hlídali ve věznici a jinak mu pomáhali. Proto v druhé polovině 18. století koupil popravčí dům na předměstí a k tomu postavil rasovnu, ve které zpracovával uhynulá zvířata. V průběhu staletí se nebavíme o jednom, ale o celé řadě katovských domů. Rasovna bývala v Přímětické ulici.

Jak často se popravovalo?
Relativně málo. Třeba dva tři měsíce se nic nedělo. Záleželo, jaká byla doba, jestli se v krajině loupilo. Ale většinou se město snažilo hříšníky pokutovat, dostat z nich peníze a nevěznit je dlouho. Znojemská věznice mívala 24 cel, takových kobek. Bývala v Zelenářské ulici, dokonce je tam pořád její část, takový sbor. Ve sklepení měli mučírnu. Za hlídání vězně a jejich stravu dostával kat 1,5 denáru. Průměrně tam míval kolem deseti vězňů. Byly ale dny, kdy jich bylo i přes tři desítky. Každopádně celkově to nebylo tak drsné jako třeba v Německu, kde se popravovalo ve velkém.

Stínalo se mečem?
Poprava mečem byla v podstatě čestná smrt a spíš výjimka. Hlavně se věšelo. Třeba lapky, kteří řádili v okolí. Pak viseli na Soudním vrchu (před zahrádkami v Pražské ulici – pozn. red.), kde byla šibenice, pro výstrahu na vyvýšeném kopci, aby je šlo vidět z dálky. Než uhnili, upadli či si je odnesli příbuzní.

Ti, co si vysloužili trest smrti, dočkali se pak pohřbu?
Zatím v okolí šibenic nebyl proveden archeologický průzkum. Teoreticky u nich mohou být zahrabáni, ale nevím. Že by se v matrikách objevil zápis „popraven“, to ne.

Četla jsem, že popravčí prodávali tuk z mrtvých zvířat a z něj se vyráběly hojivé masti. Je to pravda? A fušovali třeba i do řezničiny?
Tuk má souvislost s těmi uhynulými zvířaty, takže určitě ano. Taky když čistili septiky, vyváželi odpad na výrobu střelného prachu. Nicméně o napravování kostí nebo léčitelství máme zpráv minimálně. A řezník, to bylo naprosto oddělené povolání – jedno z nejváženějších, i když se pracovalo s krví. Kati ale ve středověku provozovali nebo pronajímali městské nevěstince. Ve Znojmě v ulici Na svahu.

Poznala bych tehdy kata na ulici podle oblečení? Vypadali jako ti, co jsou dnes v průvodu Znojemského vinobraní?
To je jen romantická představa. Vypadali jako běžní měšťané, samozřejmě v dobovém oděvu. Ale město nebylo velké, takže se o nich dobře vědělo, čím se živí.

Proč jste vlastně začal mapovat jejich život?
Vedla mě k tomu zvědavost. Chtěl jsem se o tomto řemeslu něco dozvědět, doslechl jsem se jen útržky, ale nic konkrétního. Jenže jsem narazil na podstatný problém. Znojmo je totiž velice špatně popsané a jeho historie až vágně zpracovaná a nejde do velkých detailů. Chtěl jsem zjistit, kde kati bydleli, a tak jsem se začal zajímat o městskou typografii, kde a co ve kterém domě bylo. Už jsem asi na 90 procentech probádaných míst – domů, kde jsem schopen určit majitele od roku 1363 do 1945 a čím se případně živil. Ale jsou místa, která se mi zatím nedaří prolomit, což je právě ta Jáma. Znojmo postihl mor, války a ohně, tím pádem některé listiny chybí. Skládám to opravdu z pididetailů. Znesnadňuje to i fakt, že katovské domy v určitém období vlastnilo město, tím pádem z nich kati neplatili daně a nejsou zaznamenány v daňových knihách. Další věc je, že v každé době se katovská profese značila jinak, záleželo na písařích. Používali názvy jako tortor, züchtinger, scharfrichter, henker, abdecker a freymann.

Otto Bouda

  • Je pyšný na to, že jeho rodina žije ve Znojmě už od roku 1883. 
  • Vyučil se elektrotechnikem, 20 let pracoval v obchodě s elektronikou, CD a hudebními nástroji. Dnes vyrábí džemy, marmelády, sirupy a nakládanou zeleninu.
  • Je dlouhodobým předsedou Okrašlovacího spolku ve Znojmě, zajímá se o historii svého města i rockovou hudbu.
  • O znojemských katech bude Bouda přednášet 28. března od 19 hodin ve Znojemské Besedě. Přiblíží, kde se ve městě nacházely katovské domy a kdo je obýval. Nahlédne také do osudů katů.

Potomci katů se prý ženili a vdávali do dalších katovských rodin. Nakolik je tedy možné jít po rodových liniích?
Ty se dají sledovat od roku 1624, kdy ve Znojmě začaly matriky. Prošel jsem je všechny. Sňatky s příslušníky obdobných profesí jsou tam jednoznačně vidět. Třeba příbuzný znojemského kata dělal stejné řemeslo v Mikulově. Kati často přicházeli do Znojma už jako zkušení popravčí z menších měst, kde byli hůř placení. Někdy kat zemřel, jednou byl i vyhnán a vzal to po něm pacholek. Případně řemeslo převzal bratr nebo syn.

Kde kromě Jámy bydleli?
To se bavíme o domech, které koupili, když ukončili řemeslo a nechali se zapsat do knihy měšťanů. Byla to například ulice Kovářská, Horní náměstí, Mikulášské náměstí – celkem dobré adresy. Taky bývala katovna na předměstí Neustift (Novosady – pozn. red.). Pacholci bydleli v Jámě a kat si pořídil něco většího.

Takže chudobou netrpěli?
Nebyli ti nejchudší, ale ve středověku ani ne moc bohatí. Až ti poslední si kupovali a stavěli domy. A lze u nich vidět, že měli peníze a byli podnikaví. Ale potýkali se s tím, že jim město neplatilo. Byla doba válečná, a tak platbu různě pozdržovalo a říkalo si, že mu zaměstnanec neuteče. Ale poslední znojemský kat se naštval a rezignoval. Nechal se zapsat jako měšťan, koupil dům a živil se prodejem palivového dřeva. S tím se pojí příběh celé skupiny těchto obchodníků se dřevem. Byli obviněni, že kradou dřevo na vranovském panství hraběte Mniszka. V 18. století už také kati pronajímali části svých domů armádě, celkem vysokým šaržím. Z toho je jednoznačně vidět, že už byli zařazeni do normálního prostředí, nikdo se jich neštítil.

Co ještě vás na katovských domech překvapilo?
Že kolem řady z nich jsme chodili ještě nedávno, třeba před 30 lety. Bohužel pro některé majitele jde pouze o stavební místo, o historii domu se nezajímají. Neznalost místopisu je ve Znojmě až obludná. Z dlouhodobé perspektivy to je strašná škoda. Lidé nemyslí na to, že mají odměřený jen krátký život a mohli by to předat dál.

Mapoval jste také interiéry? Prý měli kati na stěnách rozvěšená různá mučidla a také meče k popravám...
Známe podobu pouze rasovny, kde se při dědickém řízení dochoval celý inventář. Jednalo se především o vozy, lucerny, nábytek, hodiny a nářadí. To, co zmiňujete, jsou dost často jen romantické představy od dob kata Jana Mydláře (pražský popravčí, o němž napsal knihu s převahou fikce spisovatel Josef Svátek – pozn. red.). Zůstaňme u faktů.

Jakých znojemských katů jste se tedy dopátral?
Roku 1363 máme ve Znojmě šibenici, ale neznáme žádné katovské jméno ani bydliště. Jméno se dozvíme až o 34 let později. Pak se zase dlouho žádná neobjevují až do 17. století. Takže existuje značný úsek, kdy víme jen to, že kat ve Znojmě byl, dostával výplatu a bydlel v Jámě, ale nejsme schopni určit jeho jméno žádným zápisem. V průběhu třicetileté války se už vyjevují jejich příběhy, žádosti, stížnosti.

Co se dělo, když ukončili řemeslo a přestěhovali se?
I otázkou, jak pokračoval jejich další život, se zabývám. Například poslední znojemský kat ukončil řemeslo roku 1802. Zajímá mě, co se s ním stalo dál, čím se živil, kde má příbuzné. Jeho následovníky jsem dohledal až do konce druhé světové války. Myslím, že jeho rodina teď žije v Rakousku nebo Německu. To je můj úkol, tuhle kontinuitu dopátrat.

Po něm už město kata nemělo?
Jako vlastního zaměstnance ne. Samozřejmě že nějaké popravy ve Znojmě ještě za první republiky a po roce 1945 byly, ale to už se zvali kati odjinud nebo se s odsouzeným jezdilo do Brna.

Pod Znojmem se v historii skladovaly potraviny, ale také mučili vězni

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se dostat na nádraží? Budoucí brněnskou stanici obslouží třináct linek

11. dubna 2024  5:45

K novému hlavnímu nádraží, které má v Brně začít sloužit v roce 2035, se cestující ze všech stran...

Třetí výhra v přípravě. Čeští hokejisté v Budějovicích porazili Rakousko 5:1

18. dubna 2024,  aktualizováno  19:44

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný duel před blížícím se mistrovstvím světa. Po dvou výhrách...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

18. dubna 2024  15:14

Patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v Česku, proto je „Moravský Jadran“ u rekreantů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...